15 let environmentálně šetrného bydlení v ČR: od energeticky úsporného bydlení až k aktivním domům
Úvahy o výstavbě domů s nízkou spotřebou energie se datují již do 70. let minulého století, kdy světem otřásla ropná krize a téma budoucího využití obnovitelných zdrojů se začalo přetřásat ze všech stran. Kromě bouřlivých odborných diskuzí následovaly dvě významné události, které přispěly k šíření standardů energeticky úsporného bydlení k laické veřejnosti: realizace čtyř soukromých pasivních domů v Hessensku (rok 1991) a vznik nadace Passivhaus Institut pro propagaci a kontrolu standardu pasivních budov (1996). Šetrnou výstavbu v ČR zastává developerská společnost JRD, která letos slaví 15leté výročí svého založení. Ta se stala průkopníkem na tuzemském trhu s nízkoenergetickými a pasivními byty a v roce 2016 se poprvé dostala mezi desítku nejsilnějších rezidenčních developerů. Za 15 let dokončila 19 energeticky úsporných projektů s celkem 403 byty. Aktuálně má ve svém portfoliu 8 nových projektů s 330 byty a plánuje výstavbu energeticky aktivního bytového domu, rozšíření své působnosti mimo Prahu i expanzi do zahraničí.
Společnost JRD založil její majitel Jan Řežáb v roce 2003 jako první developerskou firmu v ČR, specializující se výhradně na výstavbu nízkoenergetických a energeticky pasivních bytových domů. Na rezidenční trh vstoupila s dvěma projekty: Vilou Velká Chuchle a Vilou Štěrboholy, které využívaly teplovzdušné vytápění a rekuperaci tepla. Mezi její aktuální projekty patří např. Kratochvíle Stochovská, Na hvězdárně Třebešín nebo Rezidence Michelangelova.
„Založením firmy jsem chtěl ukázat, že lze realizovat energeticky úsporné a environmentálně šetrné domy komerčně a bez dotací, což se na mnoha realizacích podařilo. Na počátku podnikání jsme jezdili pro inspiraci zejména do Německa, a proto mě těší, že naše stavby v těchto dnech navštívil zakladatel oboru pasivní výstavby, profesor Feist. V současné době jsme se posunuli nejen z energetického pohledu až na celkově environmentální, soustředíme se na zdraví a komunitu našich klientů. Díky moderním technologiím – např. systému řízeného větrání s rekuperací tepla – se nám navíc daří neustále snižovat energetickou náročnost a demonstrovat tak největší výhody udržitelného bydlení: zdravé vnitřní prostředí, výrazné snížení uhlíkové stopy a nízké provozní náklady. Své zkušenosti předáváme dál formou exkurzí nebo přednášek na základních, středních i vysokých školách, abychom tak inspirovali budoucí generace stavařů a architektů,“ říká majitel JRD Jan Řežáb.
Zdroj: JRD