Apartmány na Šumavě již brzy mohou být nedostatkovým zbožím
Šumavské obce chtějí zbrzdit výstavbu penzionů a apartmánových domů. Jen za období pandemie bylo totiž postaveno více ubytovacích zařízení, jak domů pro trvalé bydlení. Těch na Šumavě ubývá jak v obcích, tak ve větších městech jako je například Železná Ruda a Šumava tak v posledních letech čelí odlivu stálých obyvatel.
O pozemky je na Šumavě stále velký zájem. O jednu parcelu se hlásí až 50 zájemců. Navíc kvůli obrovské poptávce se nakonec prodá pozemek i o několik statisíců dráž. Problém je ale v tom, že převažuje zájem investorů, kteří zde chtějí stavět ubytovací zařízení. Například v Kvildě vyrostlo v uplynulých letech více apartmánů a penzionů než domů na trvalé bydlení. Proti tomu jsou i místní lidé, kterým vadí, že charakter šumavských staveb a ráz krajiny se celkem rychle mění. V ředě lokalit má sice předkupní právo Národní park Šumava, ten se ovšem mnohdy tohoto práva zříká.
Proto v centrální části Šumavy obce začínají měnit své územní plány nebo je doplňují o plány regulační. S tím přišla například Kvilda, kde se stále staví ve velkém, a to i přes vysoké ceny pozemků. Také Borová Lada mění účel užívání pozemků. Využít je chtějí především pro výstavbu domů na stále bydlení. Stejně tak Kubova Huť se rozhodla začít poskytovat pozemky především pro výstavbu trvalého bydlení. Do řešení krize se pustila i Železná Ruda, ta chystá výstavbu městských bytů, mělo by jich být kolem 30.
V Prášilech je už teď téměř nemožné sehnat parcelu. Také tady obec vychází vstříc trvalému obyvatelstvu. „Cena na Šumavě, konkrétně v Prášilech neustále roste a do budoucna nebude již možné v Prášilech nic dalšího koupit. Prášily jsou omezeny novou zonací NP, a ještě pak novým územním plánem, který se pro obec Prášily v současné době schvaluje,“ říká Petr Zamiška, majitel objektu Gabreta.
Například právě Gabreta je asi posledním apartmánovým domem na okraji historické horské vesnice Prášily, s nádherným výhledem do šumavských lesů. Bytový dům Gabreta je historický objekt z počátku 20. století s duší a atmosférou staré Šumavy. V minulosti sloužil tento objekt například jako zázemí pohraniční stráže. Ve finále zde má vzniknout 22 exkluzivních bytů určených k víkendové i trvalejší rekreaci. Rekonstrukce domu začne od ledna 2022 a končit by měla za rok, v lednu 2023.
Developerské projekty - 19. díl - Prášilský ráj
Psali jsme také: