Estetika a filozofie
Jedním z nejvýraznějších prvků asijského designu je jeho minimalistická estetika. V japonském stylu se klade důraz na jednoduchost, funkčnost a propojení s přírodou. Tento koncept, známý jako „wabi-sabi“, oslavuje krásu nedokonalosti a přirozenosti. V interiérech se to projevuje použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen a bambus, a také neutrálními barvami a minimalistickým nábytkem.
Čínský styl přináší do interiérů bohatší barevnou paletu, často s červenou a zlatou barvou, které symbolizují štěstí a prosperitu. Charakteristické jsou také složité vzory a detaily, zejména na textiliích a nábytku. Čínská filozofie „feng shui“ se zaměřuje na harmonizaci prostoru a energie, což může být velmi inspirativní při uspořádání místností v západním interiéru.
Materiály a textury
Přírodní materiály jsou klíčovým prvkem asijského vlivu. Použití bambusu, rákosu, rýžového papíru a hedvábí dodává interiéru autentický a ekologický nádech. Bambusový nábytek a podlahy jsou nejen esteticky přitažlivé, ale také velmi odolné a udržitelné. Rýžový papír se často používá na stínidla a stěny, čímž vytváří měkké a příjemné osvětlení.
Nábytek a uspořádání
Asijský vliv je patrný i v uspořádání nábytku a prostoru. Japonské interiéry jsou známé svou flexibilitou a multifunkčností. Tradiční japonské domy často využívají posuvné stěny „shoji“, které umožňují přizpůsobit prostor podle aktuálních potřeb. Nízký nábytek, jako jsou stolky a sezení na podlaze, podporuje pocit spojení s podlahou a zajišťuje pohodlné a uvolněné prostředí.
Čínský nábytek je charakteristický svou elegancí a detailním zpracováním. Lakovaný nábytek, často zdobený ručně malovanými motivy, přidává interiéru nádech luxusu a exotiky. Rozmístění nábytku v souladu s principy feng shui pomáhá vytvářet harmonický a vyvážený prostor.
Dekorace a umění
Dekorace hrají významnou roli v přenesení asijského vlivu do západního interiéru. Tradiční umění, jako jsou kaligrafie, ikebana (umění aranžování květin) a čínské malby, mohou být nádhernými a inspirativními doplňky. Sochy Buddhy a další náboženské symboly přinášejí do prostoru klid a meditativní atmosféru.
Integrace do západního interiéru
Integrace asijských vlivů do západního interiéru neznamená, že musíme zcela změnit náš stávající styl. Naopak jde o to, jak najít rovnováhu a propojit prvky z obou kultur. Může to být například použití japonských „tatami“ rohoží jako podložek v moderním obývacím pokoji nebo začlenění čínských lakovaných skříněk do minimalistické ložnice. Důležité je, aby výsledný prostor působil harmonicky a přirozeně.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Koupelna inspirovaná japonskou kulturou se stane útočištěm vašich každodenních rituálů
Minimalistické a čisté koupelnové zařízení inspirované japonským stylem, přesně to je nová série Zencha z designové řady společnosti Duravit, která vychází z východní filozofie. Nabízí jedinečnou koncepci prostoru a obytného designu. V názvu série není slovo „Zen“ ukryto náhodou. Vybavení přináší harmonii přírodních materiálů a dokonale vyvážených tvarů.
Mohlo by vás zajímat
Interiér
Japonská lehkost a minimalismus v interiéru. Kanso a další východní styly!
Novým trendem v bydlení je Kanso styl. Filosofie představuje jednoduchost, lehkost a přirozenost. Tento styl je tak opakem konzumu a materialismu, který se objevuje v mnoha západních domácnostech.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Čisté linie, přírodní dekorace a útulné detaily. Seznamte se s Japandi stylem
Japandi, toto slovo vzniklo kombinací slov “japonský” a “skandi”. Tento styl je tedy spojením těchto dvou směrů, jinak řečeno západu a východu. V poslední době, především pak na sociálních sítích se tento styl stává velkým trendem. Japandi nás vrací zpátky k základní podstatě bytí. Do našich domácností se vrací příroda a přírodní materiály. V době absence sociálního kontaktu je tak velmi důležité mít kolem sebe jemnost a komfort.