Atypická okna vyžadují atypickou přípravu
Při rekonstrukcích, které kladou vysoké nároky na originalitu, by se nemělo zapomínat na to, že atypické stavební prvky a segmenty mohou vyžadovat náročnou instalaci, ale i následnou péči. Již ve fázi projektu je přitom zřejmé, jaké jsou limity pro výrobu a následnou instalaci. Jaké rady by tedy měl zákazník očekávat od projektanta, co od výrobce nebo realizační firmy?
Užití atypických oken konzultujte s odborníky, neboť i výroba oken má svá omezení. Pokud vaše novostavba nabízí prostor pro velké prosklené plochy či šikmá, oblá nebo kulatá okna, měli byste dopředu vědět, co materiál a profilový systém umožňuje. „Někdy se stává, že zákazníci nebo i architekti požadují vyrobit prvek, u kterého již dopředu víme, že při běžném používání může po čase způsobit problémy. Jako solidní dodavatel pak musíme nabídnout alternativní řešení, na které můžeme poskytnout záruku a o kterém vím, že bude fungovat,“ říká Jiří Scheidel, technický manažer společnosti VEKRA.
Nadrozměrné nebo atypické tvary oken a dveří je třeba konzultovat s odborníky, a to nejenom s projektanty, ale i výrobci oken a dveří. „Okna patří mezi prvky, které jsou ve stavební konstrukci nejvíce namáhány a jednotlivé materiály i nabízené profilové systémy mají svá omezení. Aby okna, balkónové dveře i posuvné systémy spolehlivě a bezpečně sloužily, musí být dodrženy takzvané limitní rozměry,“ vysvětluje Jiří Scheidel. Zjednodušeně řečeno plastová, dřevěná ani jiná okna nelze vyrábět v neomezených velikostech a tvarech. „Například křídlo u velkých posuvných systémů může mít při zasklení trojsklem hmotnost až 400 kg, aby s ním šlo snadno posouvat, vyžaduje to nejen kvalitní profilový systém, ale i kování, které zajistí bezpečný provoz,“ dodává Scheidel.
Zdroj: VEKRA