Plísně v bytě mohou být nejen nepříjemné na pohled, ale také mohou představovat vážné riziko pro zdraví a vypuzují i nepříjemný zápach. Tyto nežádoucí mikroorganismy se často objevují v prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatečnou cirkulací vzduchu. Nicméně existuje několik účinných způsobů, jak jim předcházet a udržovat váš byt čistý a zdravý.
Zdravotní komplikace
Plísně při růstu produkují těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Spóry jsou závažnými alergeny ve vnitřním ovzduší budov. V závislosti na koncentraci spor plísní v ovzduší může dojít k alergickému onemocnění včetně astma bronchiale. Alergie na plísně je častá zejména u dětí a jedinců se sníženou imunitou. Mezi atopiky je 20–30 % alergických na plísně. Více jsou alergické na plísně děti.
Příčiny vzniku plísní v bytech
Plísně v bytě vznikají z několika důvodů, přičemž hlavním faktorem pro jejich růst a šíření je vlhkost způsobená:
KONSTRUKČNÍ VADOU
- chybějící nebo porušená hydroizolace způsobující vzlínání vlhkosti do stěn domu
- závady střešní krytiny způsobující zatékání do domu
- často místa, kde se setkávají různé konstrukční materiály, např. překlady, věnce, rohy budov, balkony, lodžie, okolí rámu oken, provětrávaný špajz
KONDENZACÍ VLHKOSTI
Kondenzace vody v bytě se obvykle děje, když teplý vzduch obsahující vlhkost narazí na chladný povrch. Když teplý vzduch z místnosti narazí na chladnou stěnu, vzdušná vlhkost se začne usazovat na chladných površích v podobě kapiček nebo vodních skvrn.
S kondenzací vlhkosti se setkáváme zejména v zimním období při nižších venkovních teplotách. V místech s nedostatečnou, nebo porušenou tepelnou izolací vznikají tzv. tepelné mosty.
Řešení
- minimalizovat zdroje nadměrné vlhkosti v interiéru, kterými mohou být sušení prádla, vaření, sprchování, akvaristika nebo pěstování rostlin
- správné větrání
- Větrejte pravidelně několikrát denně po dobu aspoň 5 minut
- Větrejte místnosti po vaření, sprchování nebo jiných činnostech, které zvyšují vlhkost nebo produkují zápachy, používejte odsavače par
- I v zimě je důležité větrání, které umožňuje odstranit přebytečnou vlhkost
- zvýšení teploty v bytě, která je ale spojena se zvýšením nákladů
Co těžko můžete vyřešit sami – defekty stavby
- Oprava a izolace střechy
- Izolace stěn
- Izolace podlah
- Výměna oken a dveří
- Práce s tepelnými mosty
- Hydroizolace spodní stavby
- Oprava a izolace balkónů a lodžií
Je důležité mít na paměti, že odstranění stavebních nedostatků může být proces, který vyžaduje pečlivý přístup a zkušenosti. Oprava by měla být provedena s ohledem na celkový stav a aktuální energetickou náročnost domu, proto je nutné takovou opravu konzultovat s odborníky.
Dotace a bonusy až 150 000 Kč na byt
Máte obavy z financování oprav bytového domu? Významnou část nákladů můžete pokrýt z dotací, které kvalitní dodavatel vyřídí za vás. Navíc nízkopříjmové skupiny obyvatel, jako jsou penzisté, osoby pobírající invalidní důchod 3. stupně nebo osoby pobírající příspěvky na bydlení mají nyní nárok na mimořádný bonus až 150 000 Kč na byt.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Tepelná izolace stropu je vhodná pro všechny typy střech
Letošní počasí si s námi neuvěřitelně zahrává. Dlouhá vytrvalá zima, pak tropické teploty. Za letních veder se střecha rozpálí a horní patra jsou přehřátá, v zimě je zde naopak chladno, protože teplý vzduch v místnosti stoupá ke stropu a hledá skulinky, kudy by unikl ven. Pro zachování tepelné pohody a pro snížení výdajů za energie je vhodná izolace stropu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak snadno zamezit únikům tepla z vašich domovů
Nastává zima a se zvyšujícími se cenami energií se každý obává o úniky tepla ze svých domovů. Existuje několik možností, jak dům izolovat, ne každá možnost se ale hodí pro každého. Poradíme vám, jaká varianta je rychlá a dá se zvládnout ještě před prvním úderem mrazů.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zateplené podkroví rychle a bezpečně s ohledem na protipožární a zvukové požadavky
Při zateplování podkroví v rodinném domě jsou na konstrukce i na jednotlivé jejich vrstvy kladeny vysoké nároky. Od tepelné izolace očekáváme nejen tepelně izolační vlastnosti, ale také by měla vylepšovat řadu dalších vlastností, které stanovují stavební normy. Soubor vlastností konstrukce jako celku musí přispívat k pohodě a bezpečnosti vnitřního prostředí.