Bydlení na zámku? Proč ne! Některé historické budovy jsou levnější než byt v Praze
Ceny nemovitostí stále rostou. Byty či rodinné domy jsou dražší a dražší, to ale rozhodně neplatí o některých historických budovách. Co se týká zámků před rekonstrukcí, tady realitní kanceláře zaznamenávají zcela opačný trend.
Například realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties zaznamenala ve svém hledáčku několik majitelů zámků, kteří chtějí nemovitost prodat. Pandemií oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje válka na Ukrajině, rostou ceny materiálů i pracovní síly a prodlužují se dodací lhůty. Majitelé zámků, kteří chtějí objekty prodat, proto přistupují ke snížení cen nemovitostí. Dle expertky na historické reality tyto nemovitosti nyní skýtají velký potenciál pro dobrou a dlouhodobou investici.
„Aktuálním fenoménem objevujícím se na poli historických nemovitostí je, že majitelé zámků určených k totální rekonstrukci jsou v současné době ochotni zlevňovat. Náklady totiž stoupají a vlastníci, kteří své zámky nyní prodávají, jsou si toho vědomi. Kupujícím se tak po případné slevě z kupní ceny mohou alespoň částečně vykompenzovat zvýšené náklady, s nimiž při rozsáhlé rekonstrukci musí počítat. To se potkává s rostoucí poptávkou po dlouhodobých a jistých investicích, které historické nemovitosti představují,“ popisuje expertka společnosti Luxent – Exclusive Properties Lenka Munter.
Ruské investory nahradili ti tuzemští
Stále existuje dostatek klientů, kteří nepotřebují půjčky a rádi by své finanční prostředky investovali do nemovitostí, jež si v této velmi nejisté době mohou udržet svoji hodnotu. Nyní historické nemovitostí nejvíce poptávají Češi. „Zaznamenávám menší zájem našich německých a rakouských sousedů, kteří se o koupi českých památek vždy zajímali. Věřím ale, že jde pouze o dočasnou situaci,“ podotýká Lenka Munter a dodává: „To Rusové a Bělorusové na našem území skupovali historické nemovitosti již od devadesátých let. Nejen nyní, ale už několik let zpět je to spíše naopak. Chátrající památky začali ve velkém prodávat. V současné době ještě existují některé tyto zámky na trhu, ale vzhledem ke stále progresivněji se vyvíjejícím sankcím, představuje investice do jejich nákupu značný risk.“
Zámek lze koupit i do 10 milionů
Po celé České republice lze najít velké množství historických nemovitostí. Kromě zámků se v portfoliu realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties nachází kupříkladu působivé vily v různých slozích. „Od začátku pandemie v roce 2021 jsme zaznamenali mnohem větší zájem o historické nemovitosti, který trvá i nyní. Lidé shání především venkovská sídla s pozemky v dojezdové vzdálenosti zhruba hodinu od Prahy,“ komentuje realitní odbornice. Účel využití však zůstává stejný – jak soukromé bydlení, tak podnikání, popř. jejich kombinované využití.
Snad nejlevnější zámeckou nemovitostí, která se nyní v Česku prodává za cenu pouhých 8,5 mil. Kč, je malý barokní zámek Brody u Podbořan. Další barokní zámek Cítoliby se pohybuje ve vyšší cenové hladině (18,5 mil. Kč). Bezpochyby větší výzvu představuje rozsáhlý barokní komplex Kounice (72 mil. Kč), což je dáno především bezprostřední blízkostí Prahy a objemem pozemků a zámeckých budov včetně špýcharu. V portfoliu realitní kanceláře dále zájemci o koupi historické nemovitosti naleznou zámek Choustník z první poloviny 17. století s rozsáhlým parkem.
Psali jsme také:
- Realitní kanceláře hlásí velký zájem o historické objekty
- V oblíbeném krkonošském středisku Harrachov rostou nové luxusní apartmány
- Nemovitosti jsou v současné době jednou z nejbezpečnějších investic