Bydlení v karavanu nebo obytném voze dává svobodu
Trendem posledních let je vlastnit karavan, obytný vůz, starou dodávku či jakékoliv jiné vozidlo, ve kterém je možné bydlet i cestovat. Navíc v dnešní omezené době na cestování je pro mnoho dobrodruhů takový způsob letního bydlení ideální varianta. Rozhodně si ale nepředstavujte žádné nepohodlné gauče a stísněné prostory. Také interiér karavanu se dá vyšperkovat podle vašich potřeb a vkusu.
Nemusíte být zrovna nezávislým snílkem abyste žili kočovným životem. Bydlení v karavanu může být i ideálním řešením, jak skloubit online-práci a cestování nebo prostě jen na pár dní vyjet s rodinou na dovolenou.
Hlavními výhodami bydlení na kolečkách je volnost a svoboda. Pokud nechcete, nezůstanete na jednom místě a jste svým vlastním pánem.
Karavan vs. obytný vůz
Výběr samotného vozu je velmi důležitý. Můžete volit ze zařízených obytných vozů, karavanů, nebo dodávek, které pak po vzoru moderních vestaveb předěláte na malé, ale plnohodnotné bydlení.
Karavan jednoduše zaháknete za auto a můžete vyrazit. Pro větší přívěsy už je ale potřeba řidičský průkaz typu BE. Výhodou je, že karavan můžete zaparkovat, odpojit a osobákem si pak dojedete kam je potřeba. Menší jsou také náklady na pojištění a údržbu. Celkem příznivé jsou i pořizovací ceny, které ovšem s poptávkou kvůli aktuální covidové situaci rostou.
Naproti tomu obytný vůz je vzhledem ke kompaktnosti vhodnější na cesty, kdy máte v úmyslu navštívit více lokalit a není nutné ani využívat služeb kempů. Výhodou obytného vozu je variabilní úložný prostor, který umožňuje převážet množství vybavení, jako kola nebo lyže. Auto a bydlení v jednom může být ale horší na provoz ve městech, také platíte pojištění a o vůz se musíte více starat, především o jeho technickou stránku. Pořizovací cena je pak vyšší. Pokud pak s vozem přesáhnete 3,5 tuny, počítejte i s řidičským oprávněním typu C.
Co se týká energií a sociálního zázemí, každý moderní vůz je vybaven přípojkou, na kterou je většina kempů vybavena elektrickým sloupkem, v divočině pak musíte elektřinu oželet a nebo mít elektrocentrálu. Také každý vůz vlastní nádrž na určitý obsah vody, takže pokud je potřeba, bez starostí umyjete nádobí i osprchujete děti. Toaleta je pak vybavena speciální kazetou, která jde snadno vyndavat a čistit.
Při zařizování interiéru takových vozů je potřeba brát v potaz malé prostory. Moderní modely už disponují samostatnou kuchyňkou s rozkládacím jídelním stolem, koupelnou a ložnicí. V menších typech jsou pak prostory různě propojené a nábytek variabilní tak, aby šel různě přestavět. Možností dispozic je na výběr nespočet. Všechny moderní vozy pak mají ledničku, mrazák, vařič na propanbutan či elektřinu a v některých kuchyňkách najdeme i vestavěné trouby.
Především ženy ocení útulné prostory, které je možné si vybavit dle aktuálních trendů a módních inspirací, které se většinou shodují s těmi běžnými interiérovými.
V karavanu nebo obytném voze by vám neměl chybět dostatek úložného prostoru. Základem je i dobrá postel s kvalitní matrací.
Z technických věcí nezapomeňte na propojovací kabel na 230 V, podložky pod vysouvací nohy karavanu + špalky pro parkování ve svahu, najížděcí klíny pro vyrovnání karavanu při stání, rezervní kola, sadu žárovek a pojistek. Konev na vodu, propanbutanovou láhev, hever a klíč na kola.
Přibalit si pak můžete šňůru na prádlo, sekerku, gril na dřevěné uhlí, případně rýč pro zakopání kola.
Pslai jsme také: