Projekt Modřanský cukrovar se stane vlajkovou lodí značky v udržitelné rezidenční výstavbě, která je postavena na sofistikované modrozelené infrastruktuře a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM.
Domy budou mimo jiné čerpat energii z fotovoltaických panelů na střeše a obyvatelé mohou využívat recyklovanou vodu. S výstavbou developer počítá letos v zimě s předpokladem dokončení v roce 2025.
K mání je 126 bytů ve čtyřech bytových sekcích s převahou dispozic 2kk až 4kk, nechybí ani malometrážní 1kk, největší 5kk nebo townhouse byty, tedy moderní prostorné lofty, které nabídnou privátní přístup přímo z vnitrobloku. Všechny byty mají předzahrádku, terasu nebo balkon a náročná klientela ocení velké terasy s pergolou v ustupujících patrech a přípravu na vířivku.
Interiéry a vybavení
V rámci interiérových standardů naleznou noví majitelé sérii slinutých keramických dlaždic LINKA návrháře Maxima Velčovského, podlahové topení, bezfalcové vyšší dveře, velká okna se sníženým parapetem, ale také bezpečnostní vstupní dveře. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, nastavit si face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód.
„Bydlení v Modřanském cukrovaru bude obohaceno o prvky chytré domácnosti. Základem bude dálkové ovládání žaluzií a topení, novinkou je tzv. odchodové tlačítko, které pomáhá šetřit spotřebu energií, když nikdo není doma“, říká Lukáš Maděra, ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Residential.
V parteru objektu bude také několik komerčních jednotek a samozřejmě nechybí prostory jako sklep, kolárna s kočárkárnou a garáže s přípravou pro nabíjecí stanice pro elektromobily, a místnosti technického vybavení. Architektonicky má projekt na starosti ateliér Chybík + Krištof ve spolupráci se studiem Loxia.
Zelený vnitroblok a centrální náměstí
Polootevřený zelený vnitroblok bude vhodný pro odpočinek či setkávání se sousedy a zábavu dětí. Veřejné prostranství bude odrážet nejmodernější trendy v přístupu k práci s okolní krajinou. Počítá se také s vybudováním centrálního náměstí či amfiteátru. Za výslednou podobou veřejných prostranství stojí ateliér Flera Ferdinanda Lefflera.
„Modřanský cukrovar je synonymem pro jedinečnost a udržitelné bydlení. Aplikujeme zde technologie, které se v budoucnu stanou standardem našeho bydlení. Kromě fototermiky tu díky nové legislativě pracujeme už i s větším využitím fotovoltaiky a zaměřujeme se na recyklaci vody a materiálů, které budou k vidění i v rámci veřejných prostranství. Věřím, že tvoříme místo, které se stane novou dominantou a pýchou naší metropole", uvedl Petr Dušta, seniorní projektový manažer Skanska Residential.
Udržitelné technologie, které ušetří
Co se technologií týká, na střechách budov bude 93 fotovoltaických panelů, které uspoří energii nejen ve všech domácnostech, ale také ve společných prostorách. Spotřebu plynu na předehřev teplé užitkové vody zase sníží 63 fototermických panelů a nově také rekuperace odpadního tepla z recyklované, tzv. šedé vody. Přehřívání bytu budou bránit exteriérové žaluzie a čerstvý vzduch zajistí rekuperační jednotka, která současně šetří až 80 % tepelných ztrát větráním.
Areál je postavený na propracovaném systému hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou. Recyklovaná voda se vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách.
Klíčovým příspěvkem k udržitelnosti je zde využití recyklovaného betonu „rebetong“, který se ve Skanska vyrábí ze stavební suti a nahrazuje tak přírodní kamenivo. Typicky odpadový materiál se využije i pro nosné konstrukce domů.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Ondřej Chybík a Michal Krištof
Na vysoké škole spolu soupeřili, zlom a následná spolupráce přišla až po stážích v zahraničí. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof založili architektonickou kancelář Chybik+Kristof Architects & Urban Designers v roce 2010 a už o tři roky později zvítězili ve veřejné soutěži na pavilon České republiky na světové výstavě EXPO v Miláně.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Atelier Flera (Ferdinand Leffler)
Ferdinand Leffler je zakladatel krajinářského ateliéru Flera. Na České zemědělské univerzitě vystudoval obor Krajinné inženýrství, aplikovaná ekologie. Následně na Agronomické fakultě obor Okrasné zahradnictví. Spoustu zkušeností získal v zahraničí, především v Americe. Flera je atelier zahradních a krajinných architektů, kteří vytvářejí projekty od soukromých teras, rodinných zahrad až po zámecké parky či zeleně širšího urbanistického celku.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Designér Maxim Velčovský
Maxim Velčovský je český produktový designér a ředitel významné sklářské společnosti Lasvit. Vystudoval VŠUP v Praze a v roce 2002 spoluzaložil s designérem Jakubem Berdychem studio Qubus. Mezinárodně proslul dekorativními produkty na pokraji uměleckých děl. Jeho výtvarné počiny jsou součástí sbírek významných evropských muzeí v Mnichově, Berlíně či Londýně. Je také designérem nové kolekce slinutých keramických dlaždic s názvem Linka české značky RAKO.