Na zahrádce si lístečky můžeme uždibovat od jara až do podzimu. Daří se jim na záhonku i v truhlíku za oknem. Stačí dodržovat pár pravidel.
„Jsou buďto letničky nebo trvalky. Takže třeba tymián, oregano, majoránka nebo mateřídouška krásně fungují po celý rok, a to bez jakékoliv starosti. Navíc dokážou být i velmi hezké,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Pro vysazení bylinek vám postačí běžný nehnojený záhonek, nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu. Rozmarýn, tymián, oregano, levandule nebo estragon potřebují slunné místo. Středomořské bylinky můžete klidně sázet mezi světlou oblázkovou dlažbu, která odráží světlo a záhonek zahřeje zpětným teplem i po setmění.
Naopak některé rostlinky, především ty české mají raději polostín. Jedná se například o petrželku, pažitku, kopr či kerblík, ale i bazalku. Tyhle bylinky také potřebují dostatek vláhy. Celkově je dobré bylinky zalévat v ranních hodinách a dešťovou vodou.
Úplný stín pak nejvíce vyhovuje mátě, meduňce a stévii.
„Každá u nás běžně používaná bylinka má původ někde jinde. Pocházejí z různých koutů světa, a to se odráží na jejich pěstování. Třeba bobkový list venku pěstovat nemůžeme,“ říká Přemysl Písař.
Hnojení bylinkám nedělá příliš dobře. Pro sázení používejte spíše zeminu s pískem či kompost. Často také protrhávejte plevel, který se s bylinkami pere o živiny v půdě a postupně je hubí. Pozor ale, bylinky nemají rady promočenou zeminu, ve které jim uhnívají kořeny. Pokud pěstujete v květináči, nezapomeňte na dně truhlíku vytvořit drenážní vrstvu z kamínku nebo štěrků.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Rady a tipy, jak pěstovat bylinky na balkoně nebo doma za oknem
Pěstování bylinek na balkoně nebo doma za oknem není nic obtížného. Bylinky krásně voní, chutnají a dokonce mají i léčivé účinky. Mít bylinky po ruce se prostě vyplatí. Navíc vám pro pěstování bylinek postačí pár centimetrů čtverečních, kde svítí sluníčko.
Blinky za oknem pěstovat takřka kdykoliv. V letních měsících dávejte ale pozor na přeschnutí, za oknem bývají často vysoké teploty. Důležitá je častá zálivka! Ale pozor, nepřelévejte! Nikdy nekupujte sazeničky v malých květináčích v supermarketu. Ty jsou určené především k rychlé spotřebě, ne na pěstování. Pro sazeničky zajděte určitě do zahradnictví. „Důležité je to, aby rostlina byla mladá, svěží, bylo o ni dobře postaráno a pak dokáže v kuchyni i na zahradě udělat velkou parádu,“ dodává Přemysl Písař.
V těchto dnech využijete bylinky především při grilování. Dovedou originálně ochutit různé druhy masa, navíc podpoří trávení a zabrání nadýmání.
Pokud vás zajímají další tipy pro vaše zahrady, určitě se podívejte na náš pořad Přemkovy rady pro zahrady, kde vám pravidelně nabízíme spoustu vychytávek.