Byt v Praze v historické zástavbě Vinohrad s obytnou plochou 67 metrů čtverečních potřeboval kompletní rekonstrukci. Proměny se ujalo architektonické studio Collarch. Nemovitost prošla důkladnou přestavbou zahrnující nové podlahy, nová designová topná tělesa, podlahové topení a rozvody elektřiny. Jelikož šlo o zásah do historického objektu, architekti hledali hodnotné stopy minulosti, které by stálo za to zachovat a na které by mohl navázat současný lehce experimentální design.
Na tomto interiéru je zajímavé to, že každá místnost interiéru má svou specifickou materiálovou a barevnou paletu, specifického ducha. Vstupní hale pak dominuje původní obloukový průchod v nosné zdi procházející bytem. Ten má navíc uměleckou patinovanou výmalbu v odstínech béžové a šedé, takže působí velmi autenticky. Některé zdi jsou pak zaoblené, což vytváří v místnosti zajímavou atmosféru. Dalším výrazným prvkem vstupní haly je pak vestavěný dřevěný nábytek s pohledovými díly z patinovaného hliníkového plechu. Nová podlaha s podlahovým topením je zcelena jednobarevnou podlahovou stěrkou. Vše je doplněno tmavě šedým patinovaný kovem. Vstupní hala skrývá mnoho úložných prostor a najdeme zde i diskrétní vstup do koupelny.
Ložnice je neomítnutá, drobné praskliny a nerovnosti nechali architekti pouze lokálně vyspravit. Povrchy si tak zachovávají nezaměnitelnou barevnost a texturu. V kombinaci s režnými závěsy, dřevěným nábytkem a novou dubovou parketovou podlahou působí útulně a dodávají ložnici klidný, až venkovský charakter.
Koupelna a toaleta mají cihlově růžovou výmalbu z omyvatelné stěrky. Prostory jsou doladěny předměty a nábytkem v kombinaci černé a bílé. Prostor sprchy a vany odděluje od vstupu s umyvadlem, pračkou a odkládací plochou prosklená posuvná stěna. Prostor doplňuje masivní dubová police a dubové dveře.
„Návrh obývacího pokoje s kuchyní, který mimo jiné zahrnoval uzavíratelnou kuchyňskou linku a nábytkovou stěnu s akusticky absorpční úpravou, se na přání investora zatím nerealizoval v plné míře. Došlo pouze k renovaci zděných povrchů, novým rozvodům elektřiny, vody a odpadu. Na podlahu byly položeny nové dubové parkety. Zbytek je patrný pouze z vizualizací. Stejně tak průchozí uzavíratelná šatna v ložnici zůstala prozatím jen na papíře,“ uvádějí architekti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavé netypické prvky a šatna z galvanického plechu - to je nový interiér v jednom z nuselských bytů
Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze 4 znamenala především změnu původní nevyhovující dispozice z první poloviny 20.století. Návrhu se ujali architekti Ondřej Janků a Lenka Kucháreková ze studia COLLARCH a výsledkem je zajímavý prostor, jemuž dominuje šatní skříň osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu a efektem olejových skvrn. Interiér ale skrývá i další zajímavosti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Panelákový byt, který nemá obdoby. Hlavní roli zde hrají luxfery
Klasický panelákový byt na sídlišti v pražských Ďáblicích se proměnil na originální místo plné praktických i designových detailů. Dominantní je především luxferová stěna, díky které je interiér plný přirozeného světla.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Původní odhalené omítky i barevný kuchyňský kout, to jsou přednosti rekonstrukce bytu na Letné
Velmi zajímavý interiér vznikl v činžovním domě z počátku 20. století v Praze na Letné. Cílem majitelů bylo zrekonstruovat a vybavit byt pro rodinu s dětmi. Výsledkem je stylový prostor s množstvím původních prvků, které dodávají místu harmonickou atmosféru. V každé místnosti nechali architekti z atelieru BYRÓ odhalené původní omítky a zajímavý je také kuchyňský kout, který díky barevnému pojetí interiér rozzářil.