Čas na změnu! Šetrné využívání energií pomocí soběstačných budov
Před časem jsme vás informovali o úspěchu Pavla Podruha, který získal ocenění Manažer roku. Pavel je mladý zakladel projektu Český ostrovní dům. Projekt vznikl v roce 2016 s cílem vytvořit plně funkční a důmyslná řešení v soběstačných a vysoce šetrných budovách.
Jaký byl pro Vás prvotní impuls k založení projektu - Český ostrovní dům?
,,Souhrou různých okolností a životních zážitků mne začal zajímat fenomén soběstačnosti. Když jsem se do toho více ponořil, začal jsem zjišťovat, že s myšlenkou soběstačnosti je spojena i myšlenka šetrnosti a celé to dohromady začalo dávat smysl. Nejsem žádný ekolog, ani se nepoutám u stromů, ale nejde si nevšimnout toho, co jako lidstvo provádíme svému okolí. Na to už nepotřebujeme statistiky, je to evidentní. A tak jsem si řekl, že by možná stálo za to se nějakým způsobem snažit o urychlení našich možností šetrnějšího a soběstačnějšího provozu budov. S tímto úmyslem jsem založil projekt Český ostrovní dům."
Vyhrál jste manažera roku: Cenu za inovace pro soběstačné domy. Čekal jste takový úspěch se svým projektem?
,,Jasně, že nečekal a už vůbec o něj neusiloval. O ocenění tady nejde, primárním kritériem je pro mne užitečnost. Pořád se sám sebe ptám, zda to co dělám je v širším měřítku skutečně užitečné. A když říkám užitečné, myslím tím, zda to hledá cesty či řešení palčivých otázek, které nás dříve nebo později začnou dohánět. To není strašení, to je pragmatismus. Jinak cenu jsme s mým týmem získali za projekty soběstačných domů, za náš vývoj v oblasti bateriových úložišť pro domácnosti a řídících systémů soběstačných budov."
Mohl byste stručně popsat v čem spočívá ta soběstačnost a šetrnost budov?
,,Tak ta soběstačnost je jednoduší, i když každý jí také definuje různě. Pro mne to znamená, že si dům zajistí většinu svých zdrojů vlastní výrobou nebo se zdroji alespoň maximálně hospodárně nakládá. Nejvíce mě nad tím baví přemýšlet u energetiky. Představte si, že každá budova maximalizuje svou vlastní výrobu elektrické energie, kterou následně sama spotřebovává a pokud má přebytek, prodává ji ostatním. Pokud má naopak nedostatek, nakoupí si ze sítě od ostatních nebo z jiných kapacit. Kolik myslíte, že by takový systém zavřel uhelných elektráren? Všechny. Byl by to perfektní systém? Ne. Byl by alespoň o trochu šetrnější? Ano. A touto logikou přemýšlíme nad vším, nejde o ultimátní řešení všeho, ale o alespoň dílčí posun k lepšímu."
Jelikož vaše know-how také spočívá v sofistikovaném systému řízení budov s důrazem na efektivitu využívání vlastní energie, jak probíhá spolupráce s partnery, pro které je naopak zdrojem obživy dodávání energií? Je i jejich cílem posunout využívání energií třeba až k úplně soběstačnosti?
,,Velcí energetici vědí, že situace a společenská poptávka po čistším energetickém systému zašla tak daleko, že už moc není cesty zpět. Jsou tedy externě nuceni k vlastní evoluci. Buď té příležitosti využijí proaktivně a nastaví nový obchodní model, který je udrží ve hře nebo je konkurence elegantně obejde. Vzpomeňte například na Český Telecom, který tvrdošíjně připojoval domácnosti přes modemy v době, kdy už vznikaly první wi-fi sítě. Ta evoluce trvala jen 5 let, mám pocit, že to samé se stane v energetice"
Kovářova kobyla často chodí bosa. Řešil jste otázku soběstačnosti i u svého bydlení?
,,Jasně, chtěl jsem soběstačný dům, ale nikdo mi ho nedokázal technicky poskládat tak, abych s tím byl spokojený. Tak jsem se rozhodl založit projekt Český ostrovní dům a můj vysněný baráček spolu s jeho technologickou rozvahou si sám vyvinout se špičkami jednotlivých oborů. V tomto mi obrovsky pomohli dva hlavní partneři, tedy Hypoteční banka a česká společnost GWL Power, což je největší distributor lithiových baterií v Evropě. Obrovskou práci také odvádí špička elektrotechnického segmentu společnost ELPRAMO. Bez nich bychom se nehnuli z místa. Brzy budeme stavět dva prototypy a jeden z nich bude čistě pro mé bydlení. Kovářova kobyla nesmí chodit bosá!" (smích).
Český ostrovní dům kromě jiného organizuje stejnojmennou soutěž pro studenty architektury a stavebnictví. Rád spolupracujete se studenty a jsou mezi nimi nadějní vizionáři?
,,Studenti jsou srdcem všech našich aktivit. Říkal jsem si, že pokud chceme něco posunout, musíme začít u zdroje. Zjistil jsem, že studenti našich architektonických a stavebních vysokých škol jsou strašně šikovní, mají přehled a technické znalosti. Zároveň se jim snažíme přinášet poznatky, které se možná v běžné výuce nedozví a tím budovat know-how, které se jim bude za pár let hodit. Věřím, že klientů, žádajících soběstačnost či dílčí soběstačnost bude přibývat."
Víme o Vás, že jste úspěšně působil i na hudební scéně s kapelou Pub Animals. Máte ještě někdy čas a příležitost se s kapelou sejít a zazpívat si?
,,Mám pocit, že jsem se za těch 10 let v kapele suprově vyblbnul. Taková gymplácká ryzost. Teď zpívám svému dvouměsíčnímu synovi a jeho mamince, bavíme se přeháněním falset a vlastně už si ani neumím představit, že bych vystoupil před lidi a něco zpíval. Miluju hudbu, vlastně pomyslně hraje na pozadí všeho, co Český ostrovní dům dělá."
Autor: Lucie Kratochvílová, TVbydleni.cz