Ceny bydlení mohou dál růst, na vině je nedostatek materiálu i kvalifikovaných pracovníků
Pokud chceme předvídat vývoj cen nemovitostí v letošním roce, musíme zvážit všechny důležité ukazatele. Nejvíc ceny ovlivňuje nabídka a poptávka na realitním trhu. Bytů k prodeji je obecně v Česku mnohem méně, než by bylo potřeba. Nejhorší situace je v Praze, ale problémy zažívá i Brno a další krajská města. Nejčastěji se mluví o nedostatečné výstavbě nových bytů, kterou blokují především zdlouhavé povolovací procesy.
Například stavební úřady v Praze povolily od ledna do dubna letošního roku zhruba 1100 nových bytů v bytových domech. To je o 40 procent méně než za stejné období loni. Navíc pod průměrem byl i celý minulý rok.
Důvodem není ale jen chybějící povolení, stále větším problémem je i nedostatek materiálů a kvalifikované pracovní síly.
Celkově pandemie COVID-19 utlumila výrobu. Na trhu chybí dřevo, plast, kov i izolační materiál. Na dodání se pak čeká mnohdy i měsíce. Ceny stavebních materiálů tak rostou a podle odborníků tomu tak bude i po zbytek tohoto roku.
Mnoho firem ze stavebního průmyslu se také potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.
Ceny nemovitostí se tak zřejmě budou zvyšovat, a to i s ohledem na velkou poptávku a levné hypotéky. Podle ekonomů ale na druhou stranu musí časem přijít pád cen nemovitostí. Každý cyklus má totiž svá specifika.
Aktuálně je realitní trh již více než osm let na vlně růstu. Lidé chtějí své úspory ukládat do nemovitostí ve kterých vidí vhodnou investici, kterými nemovitosti určitě jsou. Zároveň lidé vyžadují lepší kvalitu bydlení.
Aktuální situace spojená s epidemií koronaviru tak zatím nepřinesla, jak by si mnozí přáli, očekávaný pokles cen nemovitostí. Jak se bude situace dál vyvíjet ukáže nejspíš vývoj ekonomiky a celkové situace v nastávajících měsících.
DOPORUČUJEME :