Zatímco ceny většiny typů nemovitostí rostou, u chat a chalup je trend zcela opačný. Ceny rekreačních objektů za poslední dva roky spíše klesají a aktuálně výrazně převládá nabídka nad poptávkou. Důvodů je více, lidé se zbavují staveb, které nakoupili během covidu, jiní se zase zbavují chat pro finanční rezervu.
Největší zájem o rekreační objekty bývá na konci zimy a na jaře. Letos se ale už po několikáté výrazný nákup nekonal. Podle odborníků ceny chat a chalup poklesly zhruba o pětinu a půjde to tak nejspíš dál.
Hlavním důvodem tohoto realitního stavu je rekordní poptávka během covidu, která vyhnala ceny extrémně vysoko.
Spousta lidí se také musela uskromnit, a právě prodej rekreačních nemovitostí je v nelehkých finančních situacích tím prvním způsobem, jak mohou lidé rychle získat chybějící peníze.
Aktuálně se průměrná cena za metr čtvereční rekreační nemovitosti pohybuje kolem 72 tisíc, ještě v loňském roce to bylo v průměru téměř 88 tisíc za metr. Co se lokality týká, zlevňují objekty po celé České republice. Odborníci sledují, že větší zájem je o kompletně zrekonstruované objekty, ty starší před renovací zůstávají v nabídkách déle. U typických chat je pak zájem o objekty v okolí řek a přehrad.
Aktuální trendy
Aktuálně se do popředí zájmu dostávají i jiná řešení pro rekreační bydlení. Zájem je o tiny-houses či různé typy kontejnerového rekreačního bydlení či mobilheimů.
Pokud už lidé chtějí investovat, dávají přednost novým servisovaným apartmánům v rezidenčních objektech. Takové apartmány se nejvíce staví na Lipně, v Krkonoších, v Jizerských horách a v Krušných horách kolem Klínovce. Servisované apartmány mají řadu výhod, jako je veškerý servis, pohodlí a služby bez jakékoliv další starosti o nemovitost. Zajímavá je i vidina stálého příjmu z pronájmu.
Rekreační nemovitost v zahraničí?
Odborníci také zaznamenali zájem o zahraniční nemovitosti. Pro investici jsou aktuálně vhodné nemovitosti ověřené a bezpečné, tedy s vysokou mírou právní jistoty. Mezi tyto lokality patří horské apartmány na Slovensku, v Rakousku a Francii a dále pak přímořské lokality. Velkým trendem jsou lokality s celoroční teplou sezónou, jako je Tenerife a ostatní Kanárské ostrovy. „Vždy záleží, co investor od dané nemovitosti očekává, zdali primárně svou rekreaci a k tomu nějaký výnos, anebo čistě výnos. Od toho se pak odvíjí i nejvhodnější lokalita. Za rekreací směřují klienti ke Středozemí, za investicí pak na Tenerife. Zajímavým trendem jsou také nemovitosti v okolí termálních lázní v Maďarsku a na Slovensku. V tomto segmentu zaznamenáváme nezvykle vysokou poptávku, zejména od starších párů s odrostlými dětmi,“ říká Iveta Pauková ze společnosti RealCare Invest.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Šumava ožívá! Horská střediska opět získávají zpět svou slávu
Mnoho českých příhraničních míst, mezi které patří například i šumavská Železná Ruda, získávají zpět svoji atraktivitu. V minulosti se jednalo o vyhlášené rekreační středisko, po revoluci zde ovšem zůstaly jen night cluby a asijské tržnice. Většina slavných hotelů pak začala skomírat a chátrat a středisko přišlo o veškerou klientelu. Teď se tato místa opět mění na vyhledávané lokality, a to především díky investorům, kteří zde obnovují či staví nové atraktivní ubytování. Již v minulosti jste mohli například sledovat pořad Stavba není sen 3, v kterém jsme vám nabídli pohled do zákulisí proměny apartmánu v nově zrekonstruované Rezidenci Javor přímo v centru Železné Rudy.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Moderní apartmány nabízí zajímavou investici do budoucna i bydlení v atraktivních horských lokalitách
Investování do nemovitostí by se v dnešní době mohlo zdát mnohým rizikové. Podle odborníků je ale investice do nemovitostí stále bezpečná a výnosná. Třeba taková koupě horského apartmánu v České republice patří aktuálně mezi výrazné investiční trendy. V kurzu jsou především nově vznikající jednotky v developerských projektech v turisticky lukrativních místech.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Až milionová dotace na opravu starších rodinných domů
Oprav dům po babičce, to je název nového dotačního programu v rámci kterého můžete získat až jeden milion korun ve formě zálohy především na zateplení staršího domu. Program Ministerstvo životního prostřední spustí od září. Nárok budou mít všichni, kteří jsou ekonomicky aktivní.