Češi dnes utratí za řemeslníka více než před dvěma lety.
Za řemeslné práce dnes Češi zaplatí v průměru o 27 % víc než v roce 2016. Hlavní příčinou růstu ceny zakázek je zdražování řemeslné práce, které je způsobeno zejména nedostatkem pracovní síly na trhu. Zároveň jsou lidé díky vyšším osobním příjmům ochotni více investovat do rozsahu i kvality práce řemeslníků. Těch je ale v současnosti na trhu málo a jejich kvalita i spolehlivost může být velmi rozdílná. I z těchto důvodů v posledních letech stoupá počet zákazníků, kteří si řemeslníky prověřují na internetu a poptávají jejich práci online. Informace vyplývají z dat největšího českého poptávkového portálu řemeslných prací Nejřemeslníci.cz.
Aktuálně je na trhu největší zájem o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. „Vůbec největší nárůst poptávek jsme v posledních dvou letech zaznamenali u zednických prací (+52 %). Výrazně vzrostl také zájem o práce malířské (+23 %), instalatérské (+20 %) a drobné rekonstrukce různého typu (10 %),“ upřesňuje Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.
Od roku 2016 se výrazně zvedla také cena řemeslných zakázek, a to v průměru o 27 %. „Nárůst ceny je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu,“ vysvětluje Martin Ekrt. Druhý důvod pak vidí v tom, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě a růstu příjmů ochotni do zakázek více investovat, plánovat je ve větším rozsahu, nešetřit na použitém materiálu ani práci řemeslníků.
Zdroj: Nejřemeslníci.cz