Češi si po tornádu mění své pojišťovací smlouvy
Důležitost pojištění si lidé stále více uvědomují ve spojitostmi s živelnými katastrofami, které postihly v uplynulých dnech nejen Českou republiku. Po událostech na jižní Moravě a povodních v zahraničí lidé raději mění své stávající pojistné smlouvy. Na situaci pružně reagují i samotné pojišťovny.
Stačí jen malá chvíle a během několika minut můžete přijít o veškerý majetek. Podle České asociace pojišťoven nemá pojištěnou nemovitost polovina domácností a třetina rodinných domů.
Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí, stavebních materiálů a práce řemeslníků strmě rostou, může se stát, že starší pojistka v krajním případě pokryje pouze polovinu škody. Proto je důležité své pojištění pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídalo současným cenám.
Na to reaguje i většina pojišťoven. „Zkušenost je taková, že lidé začali více řešit svá pojištění. Pojišťovny začaly nabízet nové komplexnější plnění a na to lidé reagují. Některé pojišťovny proto teď kontrolují a upravují stávající smlouvy svých klientů,“ říká Ing. Luděk Vokoun ze společnosti Broker Consulting.
Mít sjednané pojištění domácnosti je velmi zásadní, ať už se bojíte či nebojíte živelných katastrof. Pojištění domácnosti, tedy vybavení domu či bytu se vyplatí také lidem žijícím v pronájmu. Pro majitele domu je pak důležité i pojištění nemovitosti, které pokrývá celou stavbu.
Obecně platí, že byt máte mít pojištěný na cenu, za kterou byste si mohli pořídit podobný ve stejné kvalitě. Pokud si lidé pojistí dům nebo byt, jsou automaticky chránění proti většině přírodních nebezpečí. Takže kromě požáru či výbuchu i před vichřicí či sesuvem půdy. Zahrnuty jsou i kroupy, lavina, zřícení skal, náraz vozidla, zemětřesení či námraza. Součástí každého pojištění je také riziko vodovodní škody.
Psali jsme také: