Češi i přes inflaci stále hledají zajímavé investice. Velkým trendem jsou nemovitosti v Chorvatsku. Důvodem je podle odborníků především situace v České republice, kde je nedostatek stavebních materiálů či rostoucí náklady ve spojitosti s energetickou krizí. Tuzemští investoři se proto rozhlížejí i v zahraničí, a právě tato balkánská země má stále co nabídnout.
Kombinace využití zahraniční nemovitosti jak pro vlastní potřebu, tak k pronájmu patří stále k nejčastějším záměrům. Zájemci o chorvatské nemovitosti oceňují také kulturní a jazykovou blízkost a dobrou dojezdovou vzdálenost. Do popředí se nyní dostávají především luxusní byty, domy i apartmány. Příznivá je zde totiž situace z hlediska zhodnocení a výnosů, protože ceny nemovitostí vzrostly a stále se dobře prodávají. „Od pandemie koronaviru se prodeje nemovitostí v Chorvatsku zdvojnásobily. Jejich ceny za poslední rok pak ve klasických přímořských lokalitách stouply o dalších 10 až 20 procent, v těch nejatraktivnějších se zvýšily ještě více. Lidé totiž pořád chtějí vlastní nemovitost, která jim zajistí soukromí a zároveň si přejí bezpečně investovat. Zájem je aktuálně obrovský. Pokud se tedy nemovitosti nachází v lukrativní oblasti, kde vybírají domácí i zahraniční kupci, všechny byty či apartmány jsou často vyprodány dlouho před dokončením budovy,“ říká odbornice realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties na Chorvatsko Veronika Pecková a dodává: „Obzvlášť velká poptávka i ze strany Čechů panuje po luxusních nemovitostech, jichž je v současné době nedostatek. Z tohoto důvodu se ale v různých oblastech už začala stavět spousta nových exkluzivních projektů. To je možné díky tomu, že v Chorvatsku se vyskytuje hodně nevyužité půdy. Potenciál pro novou výstavbu je tak obrovský.“
Ochrana peněz před inflací
Na nákup zahraniční nemovitosti většina zájemců využívá hotovost, protože s bankovním financováním je to složitější. Je sice možné žádat o úvěr u české banky, ale formou tzv. americké hypotéky, při níž žadatel musí ručit nemovitostí v České republice. Zahraniční banky zase budou požadovat zdroj příjmů v jejich zemi. „Velký počet kupujících si letos pořizuje nemovitost, aby ochránili své finance před inflací. Takto totiž peníze neztrácí na hodnotě a v případě, že nemovitost dají do pronájmu, mají z toho zisk a zároveň ji částečně mohou využívat pro sebe. Měsíční náklady jsou přitom u všech luxusnějších bytů a domů i přes enormní inflaci pořád levnější než v Česku,“ říká Veronika Pecková.
Co se týče destinací, k těm oblíbeným patří zejména severní část, tedy Istrie, a hlavně oblast střední Dalmácie díky přímým leteckým spojům do Zadaru a Splitu. „Aktuálně naši klienti shánějí jak apartmány, tak rodinné domy. Častěji se také setkáváme s fenoménem, že Češi se chtějí do Chorvatska částečně přestěhovat, nebo tam alespoň trávit více času než jen o prázdninách,“ dodává Veronika Pecková.
Například v portfoliu realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties se aktuálně nachází více než 30 chorvatských nemovitostí v několika destinacích.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Češi mají zájem o nemovitosti v zahraničí, lákají i vzdálenější destinace
Češi se stále více zajímají o investice do zahraničních nemovitostí. Jen od začátku roku 2021 stoupl zájem o více než polovinu. Čechy lákají především středomořské oblasti, ale výjimkou nejsou ani vzdálenější lokality. Zájem o nemovitosti v zahraničí u Čechů dlouhodobě roste, tento trend ovlivnila také pandemie koronaviru.