České nemovitosti jsou stále více nadhodnocené!
Česká národní banka (ČNB) zatím pravidla pro poskytování hypoték nezmírní. Nadhodnocení českých nemovitostí ale vzrostlo, a tak se centrální banka rozhodla opět zvýšit rezervu na ochranu úvěrového trhu. Co to pro banky znamená?
Bankovní rada ČNB minulý týden projednala Zprávu o finanční stabilitě 2018/2019. Podle ní finanční sektor zůstává i nadále stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům a rizika se v zásadě nezměnila. Pro zachování finanční stability používá ČNB nástroje makroobezřetnostní politiky, ke kterým patří i limity pro poskytování hypoték.
Prozatím se ČNB rozhodla ponechat všechny doporučené limity hypoték beze změny. Maximální hranice již dříve zavedeného limitu LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zástavy nemovitosti) na úrovni 90 procent zůstává i nadále, stejně tak se nemění ani omezení pro nové úvěry s LTV od 80 do 90 procent, kterých smějí banky poskytnout pouze 15 procent.
Beze změny zůstávají i v říjnu loňského roku zavedené limity na výši celkového dluhu k čistému ročnímu příjmu žadatele o úvěr (ukazatele DTI = 9) i splátky dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (ukazatel DSTI = 45 procent). Bankovní rada sice uvažovalo o zvýšení horní hranice ukazatel DSTI, růst úrokových sazeb ale není podle ČNB dostatečný, aby tento limit zvýšila.
„Bankovní rada diskutovala, zda je s ohledem na nedávný nárůst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů ke třem procentům žádoucí zmírnit doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI na 50 procent ze současných 45 procent. Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 procent,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Zdroj: Hypoindex