Název Dům - plot, skvěle vystihuje rekreační objekt, který vyrostl nad Sušicí. Architekti z pražského ateliéru BYRÓ navrhli zajímavou stavbu, která se objevila i v hledáčku zahraničních architektonických webů. Cílem bylo poukázat na to, že i z levných materiálů a svépomocí jde vytvořit zajímavé architektonické dílo.
Malý rekreační domek zaujme už svojí siluetou. Hlavním motivem byla křivka, která kopíruje horizont a stává se abstraktním motivem na úpatí Svatoboru. Domek stojí na svažitém pozemku, jehož velkou výhodou jsou nekonečné výhledy na město i šumavské kopce. Přitom si chata pečlivě chrání své soukromí. „Podíleli jsme se jako architekti kromě návrhu a kompletního projektu také na samotné stavbě, kterou jsme kromě nosných konstrukcí realizovali celou vlastními silami ve dvou lidech,“ říkají architekti z ateliéru Byró.
Štít malého domku plynule přechází ve vstupní branku a plot, který je stejně jako fasáda domu tvořen nehoblovanými střešními latěmi. „Latě plotu postupně řídnou, díky čemuž ponechávají vizuální kontakt mezi dvorkem a okolními stromy. Zároveň však poskytují obyvatelům soukromí před pohledy kolemjdoucích, jelikož pod úhlem tvoří neprůhlednou stěnu. Princip domu-plotu je umocněn důsledným použitím červené barvy, která je inspirována základovou červenou barvou, která se objevuje na většině plotů i chat v okolí,“ říkají architekti.
Dům, který stojí na 35 metrech čtverečních, je určen pro jednoho obyvatele, čemuž odpovídá i otevřená dispozice. V centrální části je umístěn pouze oddělený prostor koupelny s toaletou za zádveřím a nika na spaní. „Převýšený prostor se šikmou střechou dává malé půdorysné ploše potřebnou třetí dimenzi a poskytuje prostor určený na přespání hostů,“ říkají architekti. Interiér je moderní, jednoduchý a nadčasový. Podlaha je betonová, okna plastová, vnitřní povrchy jsou z omítek a překližky druhé jakosti. Podlaha v koupelně z průmyslové gumy. Interiér je zařízen převážně nábytkem na míru, který poskytuje dostatek úložných prostor. Dominantním prvkem je velké okno s výhledem do okolní krajiny a možností posezení. V kontrastu k přírodním barvám je pak jistě modrá koupelna.
„Motiv prohnuté střechy je na domě určitou nadstavbou a hrou. Od počátku jsme věděli, že projekt musí být nízkonákladový a budeme pracovat s velmi drobnou stavbou. Zároveň jsme chtěli propůjčit domu i jeho vnitřnímu prostoru detail a určitou jedinečnou náladu, která ho bude definovat. Dlouho jsme hledali na trhu typizovaných stavebních konstrukcí a shodou okolností jsme se dostali k prohýbaným střešním nosníkům, které byly překvapivě levné a pomohli nám vtisknout objektu jeho charakter. Díky prohnuté střeše při pohledech ze zahrady a z dálky kopíruje křivka domu horizont krajiny a symbolicky uzavírá řadu okolních chatek. Zároveň je zblízka téměř neznatelná a samotní obyvatelé jí příliš nevnímají,“ dodávají architekti.
Chata v Sušici reprezentuje současnou architekturu i trend udržitelnosti. Tento projekt dokazuje, že i s velmi omezenými prostředky se dá pracovat.
Mohlo by vás zajímat
Architekti a designéři
Dům na horách postavený v duchu glampingu
Brněnský architektonický ateliér SENAA z naší televize jistě už znáte. Nyní vám představíme chystaný projekt s názvem Dům na horách, který vyrůstá v překrásném koutu Moravy v oblasti Javorníků. Cílem investora je realizovat první ze šesti chatek v lyžařském středisku po vzoru glampingu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Moderní rodinný dům Polánka provokuje svou černou fasádou, do vesnického prostředí ale skvěle zapadl!
Dům dvou tváří, i tak by se dal nazvat rodinný dům v Moravském Krumlově. Při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem s vesnickým charakterem. Z ulice ovšem provokuje moderní černou fasádou, právě provokace byla i cílem architektů z ateliéru CL3.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Rodinný dům s kukaní nabízí výhled na panorama Beskyd
V obci Staré Město nedaleko Frýdku-Místku vyrostl zajímavý přízemní rodinný dům, jehož dominantu tvoří střešní kukaň, která majitelům umožňuje unikátní výhledy na Beskydy. Autorem projektu je tým architektů z brněnského ateliéru UYO architekti.