Chata od architektonického studia Markéty Cajthamlové už z dálky zaujme svou tmavě modrou fasádou. Budova ze dřeva a kamene, tedy typických lokálních materiálů, dostala tradiční formu, která navazuje na zástavbu malé obce v Jizerských horách.
Autorský tým: Markéta Cajthamlová,Petra Pelešková,Petra Soukalová
Pro stavbu byla zvolena forma tradiční chalupy, která je typická pro Jizerské hory. Jedná se o podlouhlý objekt se sedlovou střechou a malým přístavkem s pultovou střechou, který slouží jako zádveří a sklad.
Chata, která se nachází na okraji obce na svažitém pozemku je do krajiny zasazena velmi přirozeně. Směrem ze svahu ji drží opěrná zeď z místního kamene. Od přilehlých luk a lesů objekt nedělí žádný plot, přechod do přírody je tak velmi pozvolný.
Na stavbu byly použity přírodní materiály typické pro tento kraj, jedná se o dřevo, kámen i sklo, které jej proslavilo po celém světě. Sokl domu je ze světlého pohledového betonu, fasáda pak z vertikálně kladeného prkenného obkladu v tmavě modré barvě. Konstrukce domu je realizovaná z masivních CLT panelů, které zůstaly v interiéru přiznané.
Vše, co je součástí oken, je v barvě bílé: dřevěné okenní rámy, dřevěný parapet, dřevěné žaluzie a okenice a dále obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje okno střešní, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy a okenní rámy jsou v barvě střechy. Střešní krytina je navržena z tmavošedých asfaltových pásů.
Dispozice je rozdělena na tři části. Obytný prostor s kuchyní a jídelnou orientovaný na západ, na východ směřující ložnice s možností noclehu až čtyř osob a střední část tvoří zázemí s koupelnami. Celý interiér je dřevěný včetně dělících příček. Podlaha je navržena z šedé cementové stěrky.
Venkovní dřevěná částečně krytá terasa je provedena z modřínových prken. Kamenné plato je vyskládáno z místního štípaného kamene.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor
Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!
Název Dům - plot, skvěle vystihuje rekreační objekt, který vyrostl nad Sušicí. Architekti z pražského ateliéru BYRÓ navrhli zajímavou stavbu, která se objevila i v hledáčku zahraničních architektonických webů. Cílem bylo poukázat na to, že i z levných materiálů a svépomocí jde vytvořit zajímavé architektonické dílo.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chata na severu Plzeňska svým tradičním pojetím zapadá do krajiny a rozvíjí její hodnoty
Malé stavby určené k rekreačním účelům mají jistě mnoho nesporných výhod. Stejně tak pobyt mimo město je v dnešní uspěchané době velmi lákavý. Pro zajímavé řešení se rozhodl soukromý investor, který se rozhodl postavit si takové sídlo severně od Plzně. Pro spolupráci oslovil architekty z ateliéru re:architekti a vznikl tak drobný rodinný dům, který doslova splývá s okolní krajinou. Chata byla navíc postavena s cílem příliš nevyčnívat a ušetřit na nákladech. Stavba tak dokazuje, že i za využití minimálního rozpočtu lze vytvořit kvalitní architekturu, která nabídne pohodlí a komfort svým majitelům.