Požárů fotovoltaických elektráren v Česku v posledních měsících přibývá. Hasičský záchranný sbor jich letos od ledna do konce července evidoval 45, v předchozích letech to přitom bylo jen kolem 15 ročně. Nejčastější příčinou je neodborná elektroinstalace. A ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. Nejinak je tomu právě u instalace fotovoltaické elektrárny. Pravděpodobnost, že do vašeho rodinného domu uhodí blesk, není příliš vysoká. Ovšem šance, že dojde k přepětí v systému, poruše komponentu nebo zkratu, jsou násobně vyšší. A když se taková nepříjemnost stane, je nezbytné, aby bezpečnostní prvky FVE fungovaly.
Statistikou se zabývala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Podle té se může situace v příštích letech ještě zhoršit v důsledku rozvolnění povolovacího řízení, kdy od 23. ledna 2023 je možné FVE s výkonem do 50 kW při splnění stanovených podmínek realizovat bez povinného požárně bezpečnostního řešení. Komora proto apeluje na to, aby lidé nepodceňovali projektovou přípravu a zapojení autorizovaných osob do přípravy, realizace i provozu solárních systémů. „Určitě nedoporučujeme jít cestou montáže podle internetu a nakoupit nejlevnější výrobky s cílem co nejvíce ušetřit. Nesprávný návrh řešení, nevhodné materiály nebo neodborná instalace významně zvyšují riziko požáru. A to se může prodražit: ohroženy mohou být nejen celé nemovitosti, ale i lidské zdraví a životy. A to nejen majitele nemovitosti, ale i sousedů nebo zasahujících hasičů, neboť požárem zasažený neodborně instalovaný FVE systém může být pod napětím vyšším než relativně bezpečných 120 voltů,“ vysvětluje Robert Špalek, předseda ČKAIT.
Nejčastěji se požáry týkají rodinných domů. Hořet začne jen výjimečně kvůli poruše na samotném panelu. Příčina bývá většinou ve zkratu v navazujících rozvodech a elektrických zařízeních.
V případě FVE na průmyslových objektech nebo retail parcích jde totiž zpravidla o systémy s vyšším výkonem než 50 kW a ty musejí vždy projít řádným povolovacím řízením podle stavebního zákona, požárně bezpečnostní řešení je v takových případech nezbytnou částí projektové dokumentace.
Riziko vzniku a následného šíření požáru se podle odborníků týká často konektorů na kabeláži pod stejnosměrným napětím, hořlavých obalů kabelů nebo nekvalitních zařízení, jako jsou měniče napětí či optimizery. Příčinou může být ale také nevhodná střešní krytina, nevyhovující umístění technických zařízení či neřešené průchody elektroinstalace konstrukcí. V praxi se odborníci setkávají také s nekvalitními bateriovými úložišti nebo podceněnou ochranou před zásahem bleskem.
Každý, kdo si fotovoltaickou elektrárnu pořídí, by si měl nechat od autorizovaných osob zpracovat požárně bezpečnostní řešení a požadovat jeho naplnění i od dodavatelských společností. Platí to i v případech, kdy mají FVE nižší výkon než 50 kW a nevyžadují stavební řízení. Malé finanční výlohy mohou předejít velké škodě.
Komponenty, které jsou z pohledu bezpečnosti zásadní
SVODIČ PŘEPĚTÍ
Slouží k ochraně elektrických zařízení a elektrické instalace před účinky krátkodobých přepětí, která se vyskytují v důsledku atmosférických výbojů – blesků. Škody způsobené atmosférickým výbojem mohou být značné, nehledě na přerušení provozu, které si pak vyžádá oprava.
POJISTKOVÝ ODPOJOVAČ / JISTIČ
Pokud pojistkou anebo jističem protéká nadměrný elektrický proud, automaticky odpojí chráněný elektrický obvod, čímž chrání fotovoltaický systém před zkratem či přetížením.
ROZVADĚČ
V elektrotechnice je rozvaděč skříň, do které je zavedeno několik kabelů nebo vodičů a ve které jsou elektrické přístroje pro jištění, ovládání a měření elektroinstalace. K jejímu výběru je dobré přistoupit zodpovědně hlavně s ohledem na budoucnost.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Zelené energii a obnovitelným zdrojům fandím. Nabíjet elektromobil chci zdarma.“
Odběr elektrické energie se týká také našich chat a chalup. Spotřeba ale může zatížit rodinný rozpočet jak v létě, kdy jsou tyto objekty ve velkém využívány, tak v zimě při dočasném vytápění např. přímotopy. Řešením může být fotovoltaická elektrárna, která v posledních letech zažívá velký boom. O tom ví své i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl pro instalaci na své chalupě v jižních Čechách.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Platil jsem i 24 000 Kč za rok na chalupě, kde jsem jen o víkendech. Návratnost očekávám během 5-6 let.“
Zvýšení cen elektřiny se netýká jen bydlení ve městech, ale i venkova, kde se nachází spousta rekreačních objektů. Právě chaty a chalupy mohou být vhodným objektem pro umístění fotovoltaické elektrárny. Nejen, že ušetříte za výdaje ve svém druhém bydlení, ale zároveň i zvýšíte požadavky na kvalitu bydlení a vybavení chalup, i zde se totiž stává standardem automatická pračka či myčka nádobí. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje i co se týká rekreačních objektů. Zájem o ně souvisí i s možností dotací. Toho si je vědom i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl jít úspornou cestou a vsadil na vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Třeba už jen kvůli dobíjení svého elektromobilu.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy je nově možná i v případě neshody všech v domě. Jak funguje varianta energetického společenství?
Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.