Už jen čtyři měsíce zbývají na výměnu starého kotle na tuhá paliva emisní třídy 1 a 2. Poté je nebude možné legálně provozovat. Pokud tak neučiníte, čekají vás vysoké pokuty. Stát výměnu za ekologičtější systémy dlouhodobě podporuje, žádat o dotace můžete ovšem jen do konce srpna.
Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy se dotýká až každé dvacáté domácnosti v Česku. V současné době je jich podle Ministerstva životního prostředí v provozu kolem 150 tisíc, nicméně Asociace podniků topenářské techniky odhaduje, že číslo může být dokonce o celých 100 tisíc vyšší. Zákaz provozu přichází 1. 9. 2024 a již nyní je jasné, že výměnu podstatná část domácností nestihne.
O den dřív se bude také uzavírat poslední kolo kotlíkových dotací pod Novou zelenou úsporám. Výměnu rozhodně dobře promyslete a nenechte se odradit ekonomicky výhodným řešením. Do moderní technologie, především pak například do tepelného čerpadla, se vyplatí investovat. V opačném případě můžete za pár let narazit na stejný problém, tedy jeho zákaz.
Při podávání žádosti o dotace ale není nutné vybrat konkrétní typ tepelného čerpadla ani znát jeho cenu. Na instalaci a vyčerpání dotace totiž dává stát další dva roky. Pokud dokáže domácnost překlenout období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového čerpadla alternativním způsobem vytápění, o peníze ani tepelný komfort nepřijde. Navíc dotace jsou opravdu štědré a pokryjí až 50 % nákladů.
Jaký kotel na tuhá paliva bude zakázaný?
Pokutována bude technologie, která spaluje dřevo, uhlí, nebo pelety, přitom ohřívá vodu v radiátorech a vyrábí nadměrné škodlivé exhalace. Většinou se jedná o kotle vyrobené před rokem 2000 (do té doby se nepoužívaly tzv. emisní třídy) nebo také tělesa vyrobená svépomocí. Zákaz se týká opravdu všech těchto kotlů. Je tedy jedno, zda jde o hlavní, nebo záložní zdroj vytápění.
Pro vytápění už bude možné používat výhradně kotle 3. a vyšší emisní třídy nebo kotle, které splňují takzvaný ekodesign.
Jak zjistím emisní třídu svého kotle
Nevíte, zda se vás povinná výměna kotle opravdu týká? Stačí se podívat na štítek umístěný na kotli, nebo do jeho dokumentace. Pokud žádný štítek nenajdete, výměna se vás pravděpodobně týká, neboť se jedná o kotel vyrobený před rokem 2000. Do této doby se kotle emisními třídami neoznačovaly.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva ještě letos!
Zbývá už jen pár měsíců na výměnu starého kotle na pevné palivo. V září totiž vejde v platnost zákaz kotlů na pevná paliva spadajících do 1. a 2. emisní třídy. Majitelé je budou muset nahradit modernějšími. Pokud to nestihnou, stát bude jejich používání pokutovat.