Popularita fotovoltaických elektráren neustále stoupá! Instalace se ale rozhodně netýká pouze novostaveb, o pořízení se zajímá i řada majitelů starších nemovitostí, kteří by rádi ušetřili na energiích a osamostatnili se na dodavatelích. Samozřejmě, že fotovoltaiku lze instalovat i na starší budovy, je však třeba věnovat zvýšenou pozornost stavu střechy a původní elektroinstalaci.
Podle statistik je průměrné stáří rodinných domů v České republice téměř 50 let. Do kategorie domů nad 30 let pak samozřejmě postupně spadají další a další domy a vznikají i obavy o jejich technický stav.
Co by vás před instalací mělo zajímat?
Pokud se majitelé nemovitosti, která stojí více než 30 let, rozhodnou pro instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny, měli by se zaměřit na určitá úskalí. Důležitý je především stav střechy, její krytiny a nosné konstrukce. Zájemci by si měli zjistit, zda je možné uchycení FVE panelů a uniknout by jim neměla ani kontrola hromosvodů a jímací soustavy včetně platné revize, která musí být prováděna každé 4 roky.
Kontrolou by mělo projít také elektrické vedení, rozvody a jističe. S revizí vám může pomoci firma, která bude instalaci FVE zajišťovat, proto si předem zjistěte, zda váš dodavatel takové služby poskytuje. Obrátit se můžete ale i na nezávislá pracoviště, která revize střech, hromosvodů a elektroinstalace v domech provádějí. Revize elektroinstalace přízemního nebo patrového rodinného domu stojí v současnosti přibližně 3–5 tisíc Kč. Důležité je mít jistotu, zda je vaše střecha na instalaci připravena.
Nejčastější problémy u starších budov
U budov starších více než 25 let může revize elektriky odhalit hliníkové vodiče, které je třeba vyměnit.
Dalším problémem může být nosnost střechy. Řada staveb totiž vznikala v době, kdy se se zatížením FV panely a konstrukcí nepočítalo.
Instalace FVE
Samotná instalace fotovoltaické elektrárny nevyžaduje velké stavební úpravy. Zpravidla stačí vyvrtat pár děr na uchycení jednotlivých komponentů a také pro protažení kabelů. Způsob montáže FV panelů na střechu je následně zvolen podle typu střechy a krytiny.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaika na ohřev vody zdarma pro všechny nízkopříjmové domácnosti
V běžné domácnosti představuje ohřev vody druhou největší položku na fakturách za energie, hned po vytápění. Je proto logické, že lidé hledají cesty, jak v této oblasti ušetřit. Fotovoltaika už nějaký čas ukazuje, že vsadit na obnovitelné zdroje se v dnešní době zkrátka vyplatí. Například nyní můžete díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám Light získat fotovoltaiku pro ohřev vody prakticky zadarmo. Dotace je určena seniorům, nízkopříjmovým domácnostem či invalidním důchodcům.
Mohlo by vás zajímat
Veletrhy
Fotovoltaika aktuálně: bezpečnost, 100% dotace pro důchodce a nové možnosti pro bytové domy
Mohlo by vás zajímat
Energie a vytápění
Rekonstrukce střechy jako příležitost k pořízení fotovoltaiky
Máte starší dům a chystáte rekonstrukci střechy? To je ideální příležitost pro pořízení fotovoltaiky. Pokud o takovém kroku uvažujete, je dobré vědět, že pro umístění panelů je vhodná střecha orientovaná na jih se sklonem 25 – 38 °. Ani orientace na jihovýchod či jihozápad nevadí, jen musíte počítat se ztrátou výkonu o 5 – 8 %. Prozradíme vám, které střechy jsou pro pořízení fotovoltaiky ideální.