Déle trvající mrazy a nadílka sněhu udělají na rekreačních objektech své, obzvláště pokud nejsou v zimě vytápěné a není o ně jakkoliv pečováno. Velkým problémem může být například prasklé vodovodní potrubí. Důkladnou kontrolou by měl projít také komín a v neposlední řadě i střecha a okapy.
U komínu zkontrolujte, jestli je řádně vyčištěný a zda v něm neuvízlo mrtvé zvíře, nebo není jinak ucpaný. Poté udělejte zkoušku ohně a ověřte, zda má komín ten správný tah. Vůbec není od věci pozvat kominíka.
Jako další se vrhněte na kontrolu oken, střechy a okapů. Především střechy v zimě zatěžuje sníh, jeho tání i silný vítr. Koukněte, zda je oplechování nepoškozené, především pak u komínu. Případné poškození střechy je třeba neprodleně opravit. Okapy řádně vyčistěte od napadaného listí a jehličí.
Kontrolou by měl projít také hromosvod a odvětrávací tvarovky a anténní průchod.
Pozornost je třeba věnovat i slané vodě z posypů cest, která když krystalizuje, zvyšuje svůj objem a poškozuje především omítky. Pokud zjistíte, že rozmrzající voda hnula se základy, pořádně větrejte, aby stavba vyschla.
Zprovozněte rozvody vody. Po důkladné kontrole otevřete kohoutky na studenou vodu a nechte je otevřené. Následně otevřete hlavní ventil. Poté nechte několik minut téct vodu z otevřených kohoutků a potom je zavřete, takto odstraníte z trubek vzduch. Koukněte také, zda mrazem nepraskla záchodová mísa, zda vedení vody a případného topného systému nebyly poškozeny. Samozřejmostí je zapnutí elektřiny, případně plynu. Se zprovozněním elektroinstalace je třeba vyzkoušet všechny vypínače, svítidla a zásuvky.
Dobré je také zkontrolovat kvalitu pitné vody, obzvláště v případě, že se pozemkem či jeho částí při tání prohnalo více vody. Zkontrolujte zakrytí studny a funkčnost čerpadla. Odeberte vzorek a odvezte na hygienu. Též zkontrolujte a případně vyčistěte odpady a sifony.
V interiéru rekreačního objektu zkontrolujte všechny stěny, stropy, hlavně pak kouty, obzvláště ty, co jsou zakryté nábytkem. Zkontrolujeme též všechny dřevěné prvky, zda nebyly napadené dřevokaznou houbou, nebo plísněmi.
Nezapomeňte na dezinfekci kuchyňské linky a lednice, ale i toalety. Všechny textilie po zimě vyperte, určitě se v nich bude držet plíseň.
Objekt větrejte postupně, někdy totiž mohou být stěny stále příliš studené. Intenzivní větrání by způsobilo srážení vlhkosti a stěny chaty tak mohou navlhnout. Větrejte proto s každou návštěvou chaty a činnost postupně prodlužujte. Vyhnete se tak tvorbě nechtěných plísní na stěnách.
Co dělat v případě vloupání?
Pokud na chatu přijedete a bude se vám zdát, že už objekt nějaký nechtěný host navštívil, rozhodně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte co nejrychleji policii.
Pro pojišťovnu jsou pak důležité informace o tom, jak se zloděj do chaty dostal a jaké překážky překonal. Všechna poškození doporučujeme nafotit a sepsat seznam věcí, které zloděj ukradl nebo které poničil. K ukradeným nebo zničeným věcem je pak potřeba doložit doklad o nákupu, nebo alespoň věc popsat a uvést pořizovací cenu a rok, kdy jste ji pořídili. S policií pak na služebně sepište protokol a vaši výpověď doložte pojišťovně. Škodu nahlaste co nejdříve.
Mohlo by vás zajímat
Inspirace bydlení
Venkovská usedlost v jižních Čechách se proměnila na moderní sídlo pro rodinu a přátele
Usedlost se nachází v malebné přírodě CHKO Třeboňsko v jižních Čechách. Původně se jednalo o starou chalupu, stodolu a několik dalších hospodářských staveb. Architekti z ateliéru NEW HOW zde vytvořili moderní místo pro rodinu a setkávání přátel.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Designová víkendová chata může být hotová i za víkend
S příchodem jara se o slovo hlásí i chatová sezóna. Přemýšlíte o tom, kam s rodinou utéct před hlukem velkoměsta? Velmi zajímavým a především rychlým řešením může být modulová stavba. Její realizace je totiž hotová do několika málo dní.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor
Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.