Chystáte se po zimě napustit váš bazén? Využijte vodu k tomu určenou
S odzimováním bazénu nespěchejte, rozhodně se vyplatí počkat, až minimální noční teploty vzduchu nebudou trvale klesat pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se bude pohybovat v rozmezí 10 až 15°C. Zpravidla to bývá kolem poloviny dubna. U zastřešených bazénů o něco dříve. Zvažte také způsob napouštění vody. Poradíme vám, jaká metoda je ideální.
- Po zimě nejprve u bazénu zkontrolujte samotnou vanu, zda přečkala mrazy bez újmy a není nikde mechanicky poškozená.
- Než začnete dopouštět vodu, doporučujeme vyčistit stěny a dno bazénu od usazenin. Poté můžete připojit bazénovou filtraci.
- Před připojením hadic zkontrolujte úplnost a neporušenost všech těsnění. Následuje instalace příslušenství, jako je solární ohřev, UV lampa, elektrický ohřev nebo dávkovače chemie.
- Pokud je vše v pořádku, můžete začít napouštět vodu.
K napouštění je ideální použít už upravenou vodu. Při napouštění z vlastní studny se totiž můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte i tisíce.
Ideální pro napuštění bazénu je zvolit dodávku bazénové vody cisternou z vodárny. Tuto službu nabízí většina vodáren v České republice. Například Vodárna Plzeň už začala napouštět zahradní bazény na Plzeňsku. Termíny závozů jsou asi ze 40 procent obsazené do půlky května. Výhodou je, že dodávka bazénové vody cisternou, neohrozí odběr pitné vody v okolí. Výhodou je také to, že především děti pak mají z koupání ve vodě z cisterny méně vyrážek a alergií.
Cisterny vodáren mají více než 50metrové hadice a vodu dostanou i do zahrad, kam je přívod komplikovaný. Platíte většinou manipulační poplatek, který je v řádu stokorun.
Pokud plníte bazén vodou z vodovodu, měli byste postup konzultovat s pracovníky vodárny, aby nedošlo k ohrožení kvality pitné vody ve veřejném vodovodu. Čas napouštění je nutné volit mimo špičku v noci a rychlost napouštění by měla být zhruba deset litrů za minutu.
Napouštění z kohoutku nelze použít v lokalitách s nedostatečnou kapacitou vodního zdroje. Veřejná vodovodní síť totiž není určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů.