Čím topit: Je dřevo opravdu levnější než elektřina?
S dřevěnými palety topí asi 30 tisíc domácností. A stále více lidí je jako topivo zvažuje. Podle průzkumu agentury STEM/MARK o nich totiž loni uvažovalo 37 % majitelů domů a chalup, letos už je to skoro polovina dotázaných.
Dřevěné válečky plné energie představují lákavou alternativu k vytápění tepelným čerpadlem či elektřinou. Nabízí totiž podobný komfort a šetrnost k přírodě. Jde o obnovitelný přírodní materiál, který se vyrábí ze zbytkových produktů dřevařského průmyslu, lesy se tak kvůli nim nedrancují. Jednotlivé kousky pilin a hoblin drží pohromadě díky slisování. Oproti dříví je s nimi však podstatně méně práce.
Nad vytápěním peletami proto nejčastěji přemýšlejí právě ti, kteří dosud topili dřevem, ukázal čerstvý výzkum. Kdo by si totiž nechtěl užívat tepla domova bez toho, aniž by musel každou chvíli odbíhat přikládat, když s peletami stačí navštívit kotelnu jednou za několik dní?
„Přechodem ze spalování kusového dříví na pelety šetříme čas potřebný pro přípravu a manipulaci s dřívím. Peletový automatický kotel s centrálním zásobníkem a automatickým odpopelněním dosahuje stejného komfortu jako plynový kotel. Z hlediska emisních limitů dosahuje peletový automatický kotel několikanásobně nižších škodlivin vypouštěných do ovzduší ve srovnání s kotlem na kusové dříví. V neposlední řadě pak použitím pelet šetříme skladovací prostor původně určený pro kusové dříví,“ říká Jan Klepárník, odborník na energetiku budov působící na Mendelově univerzitě v Brně.
Zdroj: STEM/MARK