Čisté linie, přírodní dekorace a útulné detaily. Seznamte se s Japandi stylem
Japandi, toto slovo vzniklo kombinací slov “japonský” a “skandi”. Tento styl je tedy spojením těchto dvou směrů, jinak řečeno západu a východu. V poslední době, především pak na sociálních sítích se tento styl stává velkým trendem. Japandi nás vrací zpátky k základní podstatě bytí. Do našich domácností se vrací příroda a přírodní materiály. V době absence sociálního kontaktu je tak velmi důležité mít kolem sebe jemnost a komfort.
Zatímco skandinávský styl se v našich interiérech většinou dobře zabydlel a můžeme ho snadno charakterizovat neutrální paletou barev s převahou bílé, šedé a černé, jednoduchým nábytkem, rovnými liniemi a minimalistickými dekoracemi, japonský styl u nás ještě moc neznáme. Japonci používají více krémových barev, nábytek mají z přírodního dřeva nebo bambusu, často také využívají rýžový papír a hedvábí na dekorace. Když se tyto dva světy spojí v jeden, vznikne Japandi styl. Najdeme v něm jak japonskou myšlenku „ wabi-sabi “, která spočívá v hledání krásy v nedokonalém, ale i prvky skandinávského „hygge“, jehož cílem je vytvořit atmosféru tepla a pohodlí.
Interiéry ve stylu Japandi jsou čisté, minimalistické ale zároveň hřejivé a útulné. Budou se líbit těm, kdo touží po klidném prostředí, ale zároveň jim úplně nesedí určitá chladnost striktně skandinávských interiérů. V interiérech v tomto stylu tedy často potkáme předměty vyráběné ručně tradičními technikami, surové materiály a jednoduché přírodní prvky a dekorace. Styl si potrpí na nedokonalostech, které příroda vytváří. Jak japonský, tak skandinávský styl si také zakládají na jednoduchosti, minimalismu a udržitelnosti.
Tento styl proto není pouhou intelektuální pózou o zbavení se veškerého materiálna, jedná se o životní filozofii. Všichni se vracíme k základům. I to vysvětluje celosvětový úspěch japonské metody KonMari od Marie Kondo, která udělal z vyhazování věcí téměř umělecký počin. Cílem této metody je vytvořit si z domova prostor, který nám dává pocit klidu. V duchu této filozofie bychom měli investovat pouze do věcí, které jsou kvalitní a udržitelné. Cílem Japandi je vytvořit klid a harmonii.
1 / Kombinujte oba styly nábytku
Skandinávský i japonský nábytek má čisté linie a je především funkční, ale existují určité rozdíly: skandinávský nábytek je obvykle světlé barvy a japonský nábytek má často tmavší tóny a elegantnější tvary.
2 / Vyberte funkční dekorace
Opatrně přidejte dekorace, ale ne příliš mnoho. Skandinávský styl nabízí měkké koberce, velké polštáře a útulné plédy. Japonský zase funkční předměty, nádobí jako vázy nebo zástěny, mísy a podnosy. Krása musí být spojena s použitelností.
3 / Použijte kontrastní barvy
Kontrast je nezbytný pro vytvoření zajímavých interiérů, což je také případ stylu Japandi. Klíčovými barvami jsou béžová, světle šedá, růžová, bledě modrá a pastelově zelená. K tomu přidejte kontrastní antracitovou šedou, indigo a černou.
4 / Preferujte jednoduchost
Styl Japandi je většinou o minimalismu, takže byste měli vytvářet prostory co nejvíce vzdušné. Nepatří sem příliš mnoho doplňků nebo jiných dekorativních předmětů. Vyberte si kvalitu před kvantitou.
5 / Vsaďte na přírodní materiály
Ideálním způsobem je mix světlého a tmavého dřeva. Dalšími přírodními materiály jsou bambus, ratan, len, vlna a papír. Nezapomeňte na rostliny, základní přírodní prvek do každého interiéru.
6 / Jděte „nízko“
Japonský nábytek má tendenci být nízký. Nízké prvky poskytují skutečný pocit prostoru a klidu. Dobrou volbou je například kuchyň bez nástěnných skříněk.
Psali jsme také:
Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost
BOHO styl vás ohromí svou otevřeností, kde neexistují hranice
Industriální interiér nabízí velký otevřený prostor inspirovaný výrobní halou
Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui