Co aktuálně ovlivňuje cenu elektřiny a 3 tipy, jak ušetřit na energiích
Ceny energií jsou trnem v oku mnoha domácností. A není se čemu divit. Zatímco na začátku roku 2021 jste mohli nakoupit za 50 eur, dnes ji pořídíte dokonce za více než 230 euro. Co její cenu tahá nahoru? A jakými způsoby můžete ušetřit peníze?
Vývoj ceny elektřiny překvapil domácnosti, energetické společnosti i vládu. Situace je kritická po celé Evropě. Ze statistik Eurostatu vyplývá, že nejvíce za elektřinu platí v Německu, Dánsku a Belgii, nejméně naopak v Bulharsku. Pokud při výpočtu ale zohledníme i kupní cenu obyvatelstva, jsou to zrovna Češi, kteří platí nejvyšší cenu za elektřinu v celé Evropské unii.
Proč jsou ceny elektřiny tak vysoké?
Jedním z důvodů je růst cen energií na energetické burze. Cenu zde určuje nejdražší zdroj, ze kterého se elektřina v tuto chvíli vyrábí. V současnosti to je právě zemní plyn, který Evropa z velké části odebírá z Ruska. Rusko si dobře uvědomuje svou výhodnou pozici, a proto se nebojí tlačit cenu plynu vzhůru.
Důležitou roli hrají i ekologické iniciativy. Evropská unie se dlouhodobě snaží prosadit kroky, které by vedly k zelenější budoucnosti. Jedním ze způsobů, jak toho docílit, jsou emisní povolenky – tedy povolení pro elektrárny vypouštět do ovzduší CO2. Jejich rostoucí cena je další příčinou rapidního zdražování elektřiny.
A v neposlední řadě je to také uzavírání jaderných a uhelných elektráren v Německu, dozvuky koronavirové pandemie a následné oživení světových ekonomik, které přineslo vyšší poptávku po elektřině.
3 tipy, jak ušetřit na energiích
- Zaveďte doma úsporný režim
Zbavte se žroutů energie. Řeč je především o starších modelech lednic, mrazáků, televizí, praček nebo sušiček, které mohou spotřebovat až 3× více než energeticky úsporné modely (označení A+). Stlačit účet za elektřinu může i něco tak jednoduchého jako vytahování spotřebičů ze zásuvky, výměna obyčejných žárovek za LED, přikrývání hrnců pokličkou při vaření, používání tlakového hrnce nebo vytápění na nižší teplotu (ideálně 19°C).
- Zafixujte si cenu elektřiny
Pojistěte si cenu energie. Dodavatelé elektřiny ji nakupují na burze i několik let dopředu. To je důvod, proč platíte méně, než za kolik se elektřina nakupuje dnes. Právě teď je nejvyšší čas sjednat si s dodavatelem fixaci ceny, a to ideálně na 2 nebo 3 roky dopředu. Díky tomu se zbavíte strachů z rostoucích cen a zajistíte si levnější cenu elektřiny.
- Vsaďte na obnovitelné zdroje
Využívejte obnovitelné zdroje energie. Pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla do domácnosti vám umožní být energeticky soběstačnější a ekologičtější. Z tabulek je jasné, že z dlouhodobého měřítka se vám investice rozhodně vyplatí. Navíc existují státní dotační programy, které vám na projekt rádi přispějí – třeba Nová zelená úsporám.
Experti se shodují v tom, že i v roce 2023 se budou ceny elektřiny držet vysoko. Každá malá změna, která pomůže snížit vaši spotřebu, bude mít na roční vyúčtování značný vliv. Vaše peněženka vám jednoznačně poděkuje.