Horka posledních dní umí trávníku pořádně ublížit. Obzvláště tehdy, když nemáte možnost jej pravidelně zalévat. Pokud zjistíte, že vám slunce spálilo zelený porost a místo živých stébel se díváte na žlutobílá kola, nezoufejte. Vše se dá zachránit!
Mnoho lidí každoročně řeší problém se spálenými fleky na svém trávníku. Vypálená místa jdou ale zachránit, důležité je si ale nejprve uvědomit, proč k vypálení vůbec došlo. Protože pokud nepochopíte, že letní sečení pažitu má svá pravidla, můžete žlutá vypálená kola zachraňovat znovu a znovu.
Čím víc budete váš trávník hýčkat a opečovávat, tím hůř se bude pak vyrovnávat s extrémním počasím. Zapomeňte tedy na pravidelné zalévání. V rámci boje o vláhu pustí rostliny své kořeny hlouběji do půdy, což ocení ve chvíli, kdy budou vrchní půdní části vyprahlé od sluníčka. Rostlina i její kořeny budou odolnější.
V horkých letních měsících byste nikdy neměli sekat trávník na nejnižší možnou úroveň, což bývá kolem dvou centimetrů. Zlikvidujete tak totiž prakticky veškerou listovou plochu a travní drn ztratí ochranu. Slunce potom velmi snadno zbylý porost spálí, často i s povrchovými kořínky. Vždy se proto snažte trávník sekat na trochu vyšší délku, ať má rostlina šanci se s horkými slunečními paprsky lépe vyrovnat.
Odborníci doporučují trávník sekat jen dokud venkovní teplota nepřesáhne 26°C. Ideální je proto ráno nebo večer. Dobré je sledovat i meteorologickou předpověď a sekat před deštěm. Stébla trávy se totiž po řezu rychleji zahojí, pokud se jim po sečení dostane vláhy.
Pokud už ale k poškození došlo, jako první použijte hrábě a zlehka vyčešte zbytky odumřelé trávy. Vyhrabanou plochu pak začněte pravidelně zalévat. Odborníci doporučují závlahu i 3x denně.
Mnoho neznalých lidí napadne, že trávníku dodají živiny pomocí hnojiva. To je ale zásadní chyba. Na vypálená místa hnojivo totiž nepatří! Docílili byste maximálně toho, že by mohlo dojít k dalšímu spálení nadzemní i podzemní části pažitu. Hnojivu se raději vyhněte.
Pokud se do dvou týdnů trávník sám nevzpamatuje, můžete na nejvíce poškozené plochy dosypat a hráběmi do země zapravit speciální substrát pro výsev trávníku.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Také s vodou určenou k zalévání se dá efektivně hospodařit
Denně slýcháme o ekologickém způsobu života a o tom, že bychom se měli k životnímu prostředí chovat zodpovědně. To se týká i zalévání naší zahrady. I zde se dá s vodou správně hospodařit tak, že žádná kapka vody nepřijde nazmar.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak pečovat o trávník v období sucha?
Chceme se těšit z krásně upraveného a hlavně zeleného trávníku, ale ten nám v parném období spíše žloutne. Jak ho zachránit, jak a kdy o něj pečovat a jakým častým chybám se vyhnout?