Už v tomto měsíci čekejte změny týkající se příspěvků na bydlení. Sníží se totiž hodnoty, z nichž se dávka vypočítává. Některým lidem tak dávka klesne a jiní o ni mohou přijít úplně. Důvodem je konec navýšení normativů, které bylo schváleno pro rok 2022 a 2023 kvůli energetické krizi.
Ministerstvo předpokládá, že o příspěvek na bydlení přijdou jednotky procent současných příjemců, což představuje tisíce až desetitisíce lidí. Poslední data totiž ukazují, že dávku pobírá zhruba 267 tisíc domácností. Spoustě dalších dávky klesnou.
Výše příspěvku se totiž vypočítá tak, že se od skutečných nákladů na bydlení (nebo normativních nákladů, pokud jsou nižší) odečte čistý příjem domácnosti vynásobený koeficientem 0,3.
I přesto, že se ceny energií ustálily, tak jsou jejich ceny stále vysoké a zatímco podle starých normativů by na dávku některé domácnosti dosáhnout mohly, podle nových už ne. Výpočet příspěvku na bydlení se dále odvíjí od příjmů a skutečných nákladů na bydlení. Roli hraje i počet lidí, kteří společně bydlí, velikost města nebo forma bydlení.
Další změnou je to, že žadatelé a příjemci příspěvku nebudou muset úřadu práce dokládat své náklady na energie, úředníci si od dodavatelů zjistí údaje sami. I nadále je možné pobírat příspěvek, pokud žadatel žije ve zkolaudovaném rekreačním objektu, kde má trvalý pobyt. Od prosince 2023 pak můžete žádat o příspěvek na bydlení v klientské zóně JENDA. Příspěvek je poskytován na dobu neurčitou, je tedy vyplácen dokud trvá nárok a není třeba žádat každoročně.
Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?
- Náklady na bydlení jednotlivce či rodiny jsou vyšší než 30% čistého příjmu tohoto jednotlivce či rodiny, a zároveň těchto 30% příjmu nepřekračuje stanovené normativní náklady na bydlení.
- Žadatel má bydliště na území ČR.
- Žádá se o příspěvek na bydlení v nájmu, v podnájmu, ve vlastním bytě/domě, v družstevním bytě, nebo případně i na základě věcného břemene, nebo ve zkolaudovaném rekreačním objektu (chata/chalupa).
- Nárok má majitel bytu, člen družstva nebo osoba s uzavřenou platnou nájemní/podnájemní smlouvu.
- Žadatel musí doložit příjmy a náklady na bydlení (dokládá se 2x za rok, nebo při změnách).
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Změny ve splácení hypoték i nová pravidla pro penzijní spoření
Prezident Petr Pavel podepsal vládní předlohu, jejímž cílem je podpořit rozvoj finančního trhu i spoření na stáří. Kromě předčasného splacení hypoték se mění pravidla i pro státní podporu penzijního spoření, ta má nově více motivovat ke spoření.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Kam s odstrojeným vánočním stromkem?
Podle tradice bychom si vánoční stromek měli v domovech nechávat až do Tří králů. Už nyní se ale v ulicích měst a obcí začínají objevovat pohozené odstrojené jehličnany. Rozhodně vánoční stromek do popelnice nepatří! Poradíme vám, jaká místa jsou pro něj nejvhodnější.