Dešťová voda je příjemnější jak pro rostliny, tak i pro vaši peněženku
Většina zahradníků ví, že bez dešťové vody by pěstování zeleniny bylo velmi nákladné. Dešťovou vodu můžete zužitkovat nejen na zahradě, ale třeba na umytí vozu nebo úklid. My vám ukážeme, že sudy na dešťovou vodu nemusí být jen staré ošklivé barely.
Už v minulosti se vedly diskuse, že stát zvažuje podporovat využití dešťové vody dotacemi. Ministerstvo životního prostředí chystá příspěvky, které by majitelé rodinných domů využili na stavbu nádrží nebo jezírek a šetřili tak vodu z kohoutků. Jak tato jednání dopadnou se necháme překvapit. Rozhodně zahrádkářská sezóna pomalu ale jistě startuje, a tak je čas začít přemýšlet, do čeho letos dešťovku budeme střádat.
Využití dešťové vody v domácnostech může ušetřit až 50 procent nákladů. Pro zavlažování zahrady je dokonce dešťová voda vhodnější než voda z kohoutku. Dešťovka totiž neobsahuje chlór, je chudá na soli a minerály (opak tzv. tvrdé vody), a tak nedochází k zasolování půdy.
Běžně, především pak na venkově vídáme klasické staré sudy postavené pod okapem. Nyní se už ale prodávají i speciální venkovní sudy na dešťovou vodu, které jsou konstruované a promyšlené právě na zachytávání vody, která prší zadarmo z nebe, a navíc spousta z nich je i designová, takže se hodí i k novostavbě.
Sudy na dešťovou vodu jsou k dostání většinou v několika typech objemů, vyhledávaný je především objem 200 litrů, 300 litrů nebo 500 litrů. Prodávají se také různé tvary. Od typických kulatých až po hranaté, které šetří místo. Tyto sudy jsou většinou vyrobeny z polypropylenu.
Plastové sudy na dešťovou vodu o objemu nad 500 litrů se pak vyrábějí z kvalitního a odolného vysokohustotního polyethylenu. Tento zahradní sud dlouhodobě odolává venkovním vlivům, povětrnostním podmínkám i UV záření. Také se tento materiál lépe vyrovnává s velmi vysokými teplotními výkyvy.
Existuje samozřejmě i varianta dřevěných sudů. Ty jsou velmi atraktivní na pohled ale také velmi drahé.
Moderní zahradní sudy na dešťovou vodu jsou vybavené některými detaily, které hospodaření s vodou a její využívání usnadňují. Součástí sudů je většinou víko, takže se vám do vody nedostanou nečistoty. V některých je pak přímo vyříznutý otvor pro zasunutí okapu. Některé nádoby pak mají přímo síto a populární je i integrovaný kohoutek, který vám umožní snadné napouštění vody a nemusíte už do sudu donekonečna nořit kropáč. Sud na dešťovou vodu lze dovybavit také podstavcem. Další vychytávkou je možnost sestavení hned několika sudů za sebou, které budou mezi sebou propojeny a nedojde tak k přetečení.
I přesto, že si vyberete sud se silným pláštěm, nepodceňujte péči o něj. Ačkoli kvalitní sudy vydrží UV záření i změnu teplot, na zimu sud vypusťte a ukliďte ho. Voda by v něm neměla zmrznout. Sud nestavte přímo na zem, ale využijte buď speciální podstavec, nebo alespoň cihly. Je také vhodné, nádobu alespoň dvakrát za sezónu vymýt.
Výhody plastových sudů na dešťovku:
- nízká hmotnost
- snadná instalace a manipulace
- cenová dostupnost
Psali jsme také:
Pár tipů, jak si v našich končinách vytvořit okrasnou zahradu v japonském stylu
Zahradnická sezóna klepe na dveře. Jak je na tom po zimně váš trávník?
Jak pečovat o trávník v období sucha?
Žlutý trávník v parném horku se dá zachránit!
Tipy, jak na vyživený a zelený trávník v suchém létě