Dostupnost nového bydlení v Česku je druhá nejhorší v evropském srovnání
Vývoj cenové dostupnosti vlastního bydlení rezonuje za posledních několik let v celé Evropě. Většina zemí navíc očekává, že v postpandemických letech se dostupnost vlastního bydlení může ještě zhoršit.
S dostupností bydlení to u nás zase tak růžové není. Alespoň podle aktuálních statistik poradenské společnosti Deloitte. Ty uvádějí, že abychom si mohli koupit nový byt, musíme na to vynaložit více jak 12 průměrných hrubých ročních platů. Tato částka se řadí k těm nejhorším v evropském měřítku.
Ve srovnání 22 zemí Evropy, co se dostupnosti bydlení týká, je totiž ČR druhá nejhorší hned za Srbskem. Nový byt u nás vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu, o rok dříve to přitom bylo 11,4 platu.
Nejsnadněji naopak na bydlení dosáhnou Irové, kteří na průměrný nový byt, o rozloze 70 metrů čtverečních, vynaloží něco málo přes 3 průměrné roční platy. Nejhorší situace je v Srbsku, kde je to 15,2 platu.
Co se České republiky týká, v letech 2017 až 2019 byla dostupnost bydlení v ČR nejhorší. Ačkoliv je nové bydlení v Česku v poměru k platům nejméně dostupné, nominální ceny nedosahují úrovně západních zemí. Nejdražší je totiž Rakousko s průměrnou cenou 114.320 korun za metr čtvereční. Nejlevnější je Bulharsko s cenou 14.830 korun za metr čtvereční. V Česku loni průměrná prodejní cena nových bytů meziročně vzrostla o 8,5 procenta na 72.380 korun za metr čtvereční.
Karanténa významně ovlivnila také trh s nájmy v evropských metropolích včetně Prahy. Také zde byl zaznamenán pokles krátkodobých pronájmů ubytování a zvýšení nabídky dlouhodobých pronájmů bytů.
Psali jsme také: