Dřevo je základ, snažíme se s tímto materiálem co nejvíce pracovat, říká profesionální tester lyží Pavel Štancl
Staré dřevo nemusí hrát prim jen v interiéru horského apartmánu. V jedné olomoucké prodejně lyží a lyžařské výbavy můžete narazit na originální doplňky, a to ať už jde o zkušební kabinky, zrcadla nebo na první pohled jednoduché stojany na oblečení. Každý správný lyžař by měl mít blízko k přírodě a přírodním materiálům, jedním z takových je i Pavel Štancl, který je nejen profesionálním testerem lyží, ale také majitelem firmy SKIMAX.
Češi jsou národem lyžařů, tedy alespoň tak soudí Pavel Štancl. Podle něj je to dáno hlavně tím, že to máme na hory kousek a také u nás existuje řada kurzů nebo školy v přírodě, kde se děti učí lyžovat. Ve výsledku tak můžeme říct, že se každý z nás alespoň jednou na svah dostal. Jenže nic není jen o dovednostech, důležitá je také samotná výbava.
„Velmi často si lidé myslí, že tu kvalitní výbavu ocení jen ti dobří a nejlepší lyžaři, a to je ten největší omyl. Paradoxně, čím více je ten člověk začátečník, tím větší hraje výbava roli. Při správném vybavení jsou ty pokroky pak hrozně rychlé, jenže když člověk začíná a tu výbavu má špatnou, tak se nikdy lyžování pořádně nenaučí a nebude ho to ani bavit,“ vysvětluje Pavel Štancl.
Sám se zabývá testováním lyží, jezdí do Alp i na tuzemské svahy, kde osobně zkouší nejnovější modely. Také spolu s kolegy založil SKITEST, kde pořádají akce pro veřejnost, aby si lidé sami mohl zkusit, co jim sedí. Že se jedná o kvalitní materiály potvrzuje i fakt, že za SKIMAX STORE by dali ruku do ohně i jejich ambasadoři Zorka a Míra Hejdovi.
„Na začátku nás jezdilo asi dvacet, teď naposledy jsme měli účast kolem tří set lidí, což je i maximální kapacita. Na takovém testu člověk krásně vidí, jak jsou ty lidi nadšení, když najdou tu lyži, která jim opravdu sedne. Hned se jim líp lyžuje, jsou méně unavení a mají z toho úplně jiný zážitek,“ popisuje Štancl.
Dřevo jako designový doplněk
Nikoho nepřekvapí, že první lyže byly ze dřeva. Dnes, kdy se materiály i technologie neskutečně posunuly, stále platí pravidlo, že dřevo je zkrátka základ.
„Spolupracujeme i s firmami, které lyže vyrábí a základem kvalitní lyže je vždy dřevo. Vztah k tomu dřevu je velký a většina lyžařů, kteří mají rádi hory, tak mají respekt k té přírodě. Když člověk přijede do těch alpských zemí, kde se hodně využívá kombinace starého dřeva a místa, kde se lyžař může zastavit a dát si něco dobrého, tak je v tom nejlepším prostředí, co může být. I my na prodejně využíváme staré trámy ze dřeva a snažíme se s tímto materiálem pracovat co nejvíce.“ konstatuje Štancl.
Staré trámy slouží i jako podstavce na stojany s oblečením
Jak už bylo zmíněno, správná lyžařská výbava velmi ovlivňuje náš pocit z jízdy a pro malé lyžaře to platí dvojnásob. Špatné lyže způsobí, že dítě se více unaví a ve výsledku ho lyžování ani nebude bavit. I proto je mnohdy lepší si lyže půjčit než utrácet každý rok za nové. Úplně nejhorší pak je případ, kdy má dítě jedny lyže i několik let a jednoduše jim rychle odroste.
„V současnosti je to jedna z nejžádanějších služeb, jmenuje se to „celosezónní zápůjčky“, většinou to funguje tak, že přijdete na podzim, půjčíte si výbavu pro děti a máte ji tak do toho dubna a pak ji vracíte. Takto to děláme aspoň my. Výhoda těch zápůjček je rozhodně v tom, že to dítě má všechno, co potřebuje. Aby se nenadřelo, aby se naučilo co nejvíce. To je strašně důležité, když má ty lyže dlouhé, tak je to pro ně moc velká dřina a kolikrát se ani nic moc nenaučí, protože výbava je holt špatná,“ dodává Štancl.