Eklektický design a vybrané interiérové kousky, to je moderně zařízený byt na Praze 1
Velkou proměnou prošel byt v historickém jádru Prahy v činžovním domě z roku 1911. Původně se jednalo o zanedbaný prostor se starými okny a nevyhovujícím světlem. Podívejte se, jak si designérka byt zařídila pro sebe a svou dceru.
Byt byl v dezolátním stavu. Podlahy, okna i dveře potřebovali nutnou rekonstrukci, stejně jako celkový obytný prostor. Tohoto bytu se ujala Kateřina Ujfaluši, spolumajitelka společnosti decoid, která byla sama sobě designérkou. „Byt jsem navrhovala pro sebe a dospívající dceru. Hledala jsem byt s duší na výjimečném místě se silným charakterem a neopakovatelnou atmosférou, říká Ujfaluši.
Při zařizování bytu se designérka nechala inspirovat samotnou historickou budovou. Objevují se zde mimo jiné prvky, kterými jsou zdobeny společné prostory domu, stejně tak i použité materiály.
Zařízení v bytě je velmi různorodé. Designérka má oblibu v mnoha stylech, a tak zvolila kompromis v podobě eklektického stylu. Důraz je kladen především na estetiku věci, barvu, materiál a detaily. Využité jsou palety jemných odstínů v kombinaci s průsvitnými materiály jako jsou zrcadla, nerezové povrchy a mosaz. Co se tradičních materiálů týká, zastoupeno je dřevo a terazzo, které bylo v době vzniku tohoto bytu velmi oblíbeným a módním materiálem, který se v poslední době opět posouvá do popředí hledáčků designérů. V interiéru je tento materiál zpracovaný nejen na podlaze, ale také na stěnách a přímo na nábytku. Nerez v leštěné i broušené formě příjemně kontrastuje s použitými tradičními materiály a celý prostor odlehčil.
Velmi praktickým a čistě působícím řešením jsou skryté úložné prostory, které jsou téměř po celém obvodu bytu. Tato místa poté zdobí podsvícené ornamentální panely a konkrétní dekorace, ať už ty starožitné, nebo moderní.
Nepřehlédnutelnou dominantou bytu je lustr od Ronyho Plesla, který tvoří 24 skleněných tubusů, které hrají úžasnou hru se světlem.
Psali jsme také: