Většina odběratelů si za energie příští rok připlatí. A to kvůli chystanému zvýšení regulované složky ceny za elektřinu, kterou navrhuje Energetický regulační úřad. Zatím se ale přesně neví o kolik cena stoupne, vše bude podle odborníků záviset na dalším vývoji obchodních cen elektřiny. O návrhu bude úřad ještě také jednat s oborovými svazy, do konce listopadu tak může dojít k úpravám.
Energetický regulační úřad pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což je asi o 1400 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH.
Jen pro upřesnění, cenu elektřiny tvoří dvě části - regulovaná a neregulovaná. Regulovanou část stanoví Energetický regulační úřad a platí vždy celý kalendářní rok. Neregulovanou část stanovují jednotliví dodavatelé a mohou ji během roku měnit. Regulovanou složku ceny pak tvoří několik dílčích poplatků. Například platba za systémové služby či platba za obnovitelné zdroje energie. Od té byli letos odběratelé kvůli vysokým cenám energií osvobozeni, jak už ale bylo dříve avizováno, vrátí se zpátky na 600 Kč/MWh s DPH.
V praxi to znamená, že pokud zmíněný návrh už neprojde žádnými změnami, tak domácnost s průměrnou spotřebou 3 MWh si ročně připlatí přes 4200 Kč.
Podle slov premiéra Petra Fialy koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent. Řekl to na včerejší tiskové konferenci a zároveň připomněl, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají.
U plynu se zdražení projeví výrazně méně. Nárůst regulované složky bude v tomto případě o něco nižší. U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 Kč za MWh plynu.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
„Fotovoltaice vůbec nerozumím, dala jsem na doporučení kamaráda a firmě dala 100 % důvěru,“ říká Martina Pártlová o výběru fotovoltaiky.
Pořízení fotovoltaické elektrárny je v současné době oblíbeným způsobem, jak snížit náklady za energie. Pro tento krok se rozhodla i zpěvačka Martina Pártlová, která kromě běžného provozu domácnosti potřebuje snížit náklady i za nahrávací studio, které má doma. I ona si kladla otázku, jak vybrat kvalitního dodavatele, a proto dala na dobré doporučení. O své zkušenosti se s námi podělila.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chystáte instalaci fotovoltaiky na starší dům? Poradíme vám, na co si dát pozor!
Popularita fotovoltaických elektráren neustále stoupá! Instalace se ale rozhodně netýká pouze novostaveb, o pořízení se zajímá i řada majitelů starších nemovitostí, kteří by rádi ušetřili na energiích a osamostatnili se na dodavatelích. Samozřejmě, že fotovoltaiku lze instalovat i na starší budovy, je však třeba věnovat zvýšenou pozornost stavu střechy a původní elektroinstalaci.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Sdílení elektřiny v komunitách bude možné. Vláda schválila novelu, která to umožňuje
Vláda v uplynulém týdnu schválila novelu energetického zákona, která umožňuje vznik energetických komunit v Česku. V těchto společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu.