Současné stavebnictví je významně ovlivněno naplňováním legislativy související s energetickou náročností budov. Od loňského roku došlo k jejímu výraznému zpřísnění reprezentovaném výrazným snížením hodnoty primární energie takzvané referenční budovy podle tvaru obálky. Od letošního roku pak navíc dochází ke zpřesnění výpočtu při užití fotovoltaických systémů.
Mohlo by se zdát, že bez využití obnovitelných zdrojů, jako je například tepelné čerpadlo nebo fotovoltaické systémy, se při návrhu neobejdeme. To je v mnoha případech pravda. Zároveň je ale nutné dodat, že se návrh domu stává daleko komplexnějším. Posuzování totiž úzce souvisí i se zmíněnou obálkou budovy, respektive s pasivními solárními zisky zasklením. Okna tedy představují velmi důležitý prvek, který může významně zlepšit celkovou energetickou bilanci budovy.
Pokud stavíte, je tedy důležité krom technologií pečlivě vybírat i okna jako taková a zaměřit se na parametry, které celkovou energetickou bilanci ovlivňují. Může to být například součinitel prostupu tepla zasklením či prostup tepla rámem.
„Pro okna referenční budovy platí, že musí splňovat požadavek solárního faktoru minimálně 0,5, tedy prostup tepelné energie minimálně 50 %, a hodnotu součinitele prostupu tepla celého okna Uw = 1,05 W/m2K. Navrhovat ale s takovými hodnotami není cesta, protože okna nabízejí dnes daleko lepší vlastnosti, takže velmi pozitivně vstupují do celkové energetické bilance budovy,“ vysvětluje Martin Najman, technický a projektový manažer společnosti HELUZ IZOS.
Velmi dobrým příkladem je zasklení IZOS ENERGY+. Díky unikátnímu typu pokovení využívá tepelných zisků ze sluneční energie a tím pomáhá vyhřívat interiér. Trojsklo IZOS ENERGY+ nejlépe splňuje základní parametry, které od izolačních skel očekáváme - propouští světlo a teplo z exteriéru (solární faktor dosahuje hodnoty 64 %), a přitom si zachovává velmi nízkou hodnotu prostupu tepla zasklení Ug až 0,5 W/m²K. Tvoří jej tři skleněné tabule a dva distanční rámečky. Je to ideální varianta pro všechny domy, zejména pasivní, nulové, nízkoenergetické a energeticky úsporné budovy. V chladnějších měsících jim zdarma přináší tepelné zisky. Doporučeno pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ v kombinaci se stínicí technikou. Ta zamezí přehřívání místností v létě.
„Při určité ploše zasklení a vhodné orientaci domu se díky solárním ziskům dostáváme do významného energetického plusu, který dokáže potřebu použití zdrojů tepla z obnovitelných zdrojů významně snížit,“ popisuje Martin Najman, technický a projektový manažer společnosti HELUZ IZOS.
Okna tedy představují velmi zajímavý aspekt návrhu, který může významně zlepšit celkovou energetickou bilanci budovy.
Mohlo by vás zajímat
For Arch
Cihly, zdění, stropní konstrukce i skla jako celek pro co nejvyšší energetickou úspornost domu
Společnost HELUZ, výrobce cihel a zdícího materiálů s dlouhou tradicí, prezentoval v rámci veletrhu FOR ARCH svůj sortiment, zajímavé novinky, ale i rozšíření sortimentu o izolační skla. Společnost tak představila svoji filozofii, kdy se snaží svými výrobky a službami dlouhodobě přispět ke vzniku co nejúspornějších domů.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Když stavíte z cihel, můžete si stavbu takto ulehčit a zrychlit
Kdo by nechtěl stavět rychle a přehledně. Pokud se chystáte na realizaci hrubé stavby domu a máte již stavební povolení, je dobré vše pečlivě naplánovat. Každý jistě ocení rychlost montáže, ale i přehled o tom, kdy a jak k vám materiál dorazí. Stavbu urychlí také jasný přehled o možných stavebních službách či všechen materiál od jednoho výrobce. Nemusíte se tak starat o návaznost prací a neřešíte rozdílné dodací lhůty.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Průvodce výběrem a výhody stavby domu z cihel
Stavbě rodinného domu předchází řada otázek a zásadních rozhodnutí. Jedním z nich je volba stavebního materiálu pro hrubou stavbu. V dnešní době je nabídka opravdu široká. Velmi často rozhodují především tepelněizolační vlastnosti. Je třeba však myslet i na další neméně důležité vlastnosti. Stále nejčastějším stavebním materiálem je cihla, ta má jak tepelněizolační vlastnosti, tak i ty akustické, akumulační i difuzní. Navíc stavby z cihel mají velmi dlouhou trvanlivost.