Fotogalerie: Vila Tugendhat, skvost a mistrovské dílo moderní architektury!
Asi u nás nenajdete lepší příklad meziválečné funkcionalistické architektury, než je brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových. Objekt navrhl mezi roky 1928 a 1929 architekt Ludwig Mies van der Rohe. Vila je hned z několika důvodů považována za unikátní umělecké dílo ať už co se týče konstrukce, interiérového vybavení nebo technického zázemí. Úplně poprvé se také v privátním domě objevuje ocelová nosná konstrukce a řada vzácných materiálů jako je onyx z Maroka nebo italský travertin.
Jako kdyby vila do své doby ani nepatřila. Proč? Zcela mimořádně si zde architekt pohrál s prostorovým uspořádáním a obdivuhodné je i technické zázemí domu. Pomocí elektromotorů se dala ovládat velká naproti onyxové příčce, v suterénu se nacházel sklep, kotelna i molová komora, kam mohla Greta Tugendhatová beze strachu odkládat drahé kožichy. Zde si nechal i majitel vily Fritz Tugendhat vystavět temná komoru, neboť byl vášnivým fotografem.
Objekt se nachází na svažitém pozemku, který nabízí nádherný výhled na panorama Brna. Třípodlažní vila je orientována na jihozápad. Poznávacím znakem vily Tugendhat jsou velká prosklená okna v hlavním obytném prostoru, kde se nahází i zimní zahrada, terasa nebo kuchyně. Spolu s majiteli domu zde žil i personál jako vychovatelky dětí nebo osobní řidič.
Tugendhatova vila se mohla pyšnit i luxusním vybavením interiéru jako byl například onyx z Maroka, italský travertin nebo dřeviny z jihovýchodní Asie. K vidění zde je také například vestavěný nábytek, který na míru zhotovila brněnská firma Standard bytová společnost Jana Vaňka.
Budovu za války zabrali Němci, po osvobození vilu zplundrovali ruští vojáci. Následně zde sídlila například taneční škola nebo rehabilitační středisko pro děti s poruchami páteře. Postupem času se vilu dostala potřebná pozornost, dostala se na seznam nemovitých kulturních památek a v roce 2001 dokonce na seznam UNESCO. V letech 2010 – 2012 prošla vila Tugendhat důkladnou památkovou obnovou, kdy byly interiéry dovybaveny přesnými kopiemi původního nábytku.
Momentálně slouží vila Tugendhat jako místo, kde sídlí Studijní a dokumentační centrum. Pořádají se tu komorní hudební vystoupení nebo výstavy.
Pravidelně se zde také pořádají prohlídky pro veřejnost. Pokud byste měli zájem, je nutné rezervace předem, a to prostřednictvím rezervačního systému na webových stránkách tugendhat.eu. Na výběr jsou tři prohlídkové okruhy. Základní vás seznámí s obytnými prostory a se zahradou, doba prohlídky je odhadem jedna hodina. Druhý okruh zavede návštěvníky navíc i do technického zázemí vily. Třetím okruhem je zahrada. Cena vstupného se liší podle okruhů od 50 korun za vstup do zahrady až po 400 korun za kompletní okruh včetně suterénu.
Chcete vědět víc o historii vily Tugendhat o osudech původních majitelů?