Předběžná data ukazují, že rozvoj fotovoltaiky v uplynulém roce v České republice výrazně zrychlil. Instalovány byly fotovoltaické elektrárny s výkonem kolem jednoho gigawattu, což je nejvíce za posledních 13 let. Loni to bylo něco přes 288 MW. Souhrnný výkon všech fotovoltaik u nás by tak nyní měl být 3,6 GW. Data zveřejnil svaz moderní energetiky a Solární asociace. Česká republika se tak zcela jistě vrací mezi státy, které to myslí s postupnou modernizací své energetiky vážně.
Všechny státy Evropské unie letos dohromady vybudovaly nové fotovoltaické elektrárny o výkonu 55,9 GW. Meziročně tak výkon fotovoltaiky narostl o 27 procent, tedy na 263 GW.
„Odhadovaný růst až tisíc nových solárních megawattů znamená návrat Česka mezi státy, které to myslí s postupnou modernizací své energetiky vážně. Česko slaví v posledních dvou letech doslova renesanci solární energie. Fotovoltaické panely se staly oblíbeným řešením, které chrání domácnosti před růstem cen energie na trhu," komentoval letošní rozvoj programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Mezi premianty letošního roku patří Německo, které během roku 2023 nainstalovalo 14,1 GW nových fotovoltaik. Do první pětky patří také Španělsko, Itálie, Polsko a Nizozemsko.
V České republice i díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám přibývá menších střešních elektráren na rodinných či bytových domech. Vyrůstají ale i větší solární parky na průmyslových halách i pozemní fotovoltaiky podporované z Modernizačního fondu.
Podle odborníků může u nás do roku 2030 vzniknout díky podpoře z evropských peněz přes 15 GW nových fotovoltaik.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Platil jsem i 24 000 Kč za rok na chalupě, kde jsem jen o víkendech. Návratnost očekávám během 5-6 let.“
Zvýšení cen elektřiny se netýká jen bydlení ve městech, ale i venkova, kde se nachází spousta rekreačních objektů. Právě chaty a chalupy mohou být vhodným objektem pro umístění fotovoltaické elektrárny. Nejen, že ušetříte za výdaje ve svém druhém bydlení, ale zároveň i zvýšíte požadavky na kvalitu bydlení a vybavení chalup, i zde se totiž stává standardem automatická pračka či myčka nádobí. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje i co se týká rekreačních objektů. Zájem o ně souvisí i s možností dotací. Toho si je vědom i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl jít úspornou cestou a vsadil na vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Třeba už jen kvůli dobíjení svého elektromobilu.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
„V zimě si hodně topíme a spotřeba byla obří. Návratnost fotovoltaiky nám vyjde do 5 let,“ říká Martina Pártlová o pořízení fotovoltaiky.
Investice do vlastní fotovoltaické elektrárny je v dnešní době častým řešením, jak se snadněji vypořádat s vysokými účty za energie. Lidé také chtějí být více nezávislí na dodavatelích a v neposlední řadě se často řeší i otázka ekologie. Spousta lidí si pak klade jednu důležitou otázku, a tou je návratnost peněz. Toto dilema řeší i známá zpěvačka Martina Pártlová ve svém domě. Jak sama přiznala, má ráda opravdu velké teplo a vlastní fotovoltaická elektrárna jí v takovém případě dává velký smysl.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy je nově možná i v případě neshody všech v domě. Jak funguje varianta energetického společenství?
Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.
Mohlo by vás zajímat
Veletrhy
Fotovoltaika aktuálně: bezpečnost, 100% dotace pro důchodce a nové možnosti pro bytové domy