Fotovoltaika na ohřev vody zdarma pro všechny nízkopříjmové domácnosti
V běžné domácnosti představuje ohřev vody druhou největší položku na fakturách za energie, hned po vytápění. Je proto logické, že lidé hledají cesty, jak v této oblasti ušetřit. Fotovoltaika už nějaký čas ukazuje, že vsadit na obnovitelné zdroje se v dnešní době zkrátka vyplatí. Například nyní můžete díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám Light získat fotovoltaiku pro ohřev vody prakticky zadarmo. Dotace je určena seniorům, nízkopříjmovým domácnostem či invalidním důchodcům.
Dotační program NZÚ Light nabízí ohroženým domácnostem další miliardy korun na zateplení a fotovoltaické či termické panely pro ohřev vody.
Právě ohřev vody je strašákem mnoha takových rodin, a proto například společnost S-Power přišla s nápadem, vyvinout takový fotovoltaický systém, který by zajistil domácnostem teplou vodu a zároveň by jeho pořízení zcela pokryla dotace. Je to sestava S-Power MINI Light, který zmiňovaným domácnostem ušetří až 10 tisíc ročně, a navíc ani nepotřebujete peníze předem.
Konkrétně se jedná o 5 střešních solárních panelů AEG Solar spolu se zařízením určeným na ohřev vody A-Z WATER INVERTER, které veškerou energii z panelů přesune přímo do bojleru.
“Sestava S-Power MINI Light je navržena přesně pro potřeby seniorů a zároveň splňuje veškerá kritéria pro čerpání dotace Nová zelená úsporám Light. Vycházíme vstříc i ohroženým skupinám, pro které může být právě fotovoltaika ideálním způsobem, jak zvládnout rostoucí ceny energií a ušetřit.” uvedl Jaroslav Šuvarský, jednatel S-Power Energies.
Zájemci o tento systém ve finále nebudou platit vůbec nic, neboť systém je navržený tak, aby ho dotace NZÚ Light, která dělá 90 000 Kč, zcela pokryla.
Žádná administrativa a snadná instalace
Navíc vše je jednoduché jak po administrativní, tak po realizační stránce. Vzhledem k tomu, že tento systém je určen pouze pro ohřev vody, není nutné žádat o povolení a zájemci se tak vyhnou složitým administrativním procesům. A co se dotace týká, společnost S-Power za své zákazníky vše kompletně vyřídí. Jakmile je dotace schválena, vyplatí ji Státní fond životního prostředí na účet žadatele. Ten posléze uhradí sestavu S-Power MINI Light. Dotace je vyplácena ještě před zahájením zakázky a stavebních prací.
Instalace je taktéž snadná. Připojuje se přímo k bojleru nebo k hlavnímu domovnímu rozvaděči. Jedinou podmínkou, kterou je nutné splnit pro připojení sestavy, je objem bojleru, který musí být minimálně 104 litrů. Následné zapojení vyžaduje jen minimální stavební úpravy, které nikterak nenaruší chod domácnosti. Instalace je rychlá, probíhá v řádu dnů.
Co se týká údržby, ta je taktéž nenáročná, kvalitní fotovoltaické panely spolu se zařízením na ohřev vody poskytují dlouhodobou a bezporuchovou údržbu. Zařízení můžete nastavit do různých režimů, které vyhovují provozu každé domácnosti.
Šetří peněženku po celý rok
Fotovoltaika využívá sluneční energii, kterou lze získat celoročně i v zimním období. Zároveň je šetrná k životnímu prostředí a domácnostem ušetří tisíce korun ročně za ohřev teplé vody. Vlastní fotovoltaický systém vám umožní snížit závislost na energetických společnostech a chránit se proti výkyvům cen energií.
Kdo může čerpat podporu 90 000Kč z NZÚ Light?
Dotace mohou čerpat domácnosti, jejíž všichni členové jsou příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně, nebo od září 2022 pobírají příspěvek na bydlení.
Mohlo by vás zajímat
Mohlo by vás zajímat
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Zelené energii a obnovitelným zdrojům fandím. Nabíjet elektromobil chci zdarma.“
Odběr elektrické energie se týká také našich chat a chalup. Spotřeba ale může zatížit rodinný rozpočet jak v létě, kdy jsou tyto objekty ve velkém využívány, tak v zimě při dočasném vytápění např. přímotopy. Řešením může být fotovoltaická elektrárna, která v posledních letech zažívá velký boom. O tom ví své i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl pro instalaci na své chalupě v jižních Čechách.
Mohlo by vás zajímat
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Platil jsem i 24 000 Kč za rok na chalupě, kde jsem jen o víkendech. Návratnost očekávám během 5-6 let.“
Zvýšení cen elektřiny se netýká jen bydlení ve městech, ale i venkova, kde se nachází spousta rekreačních objektů. Právě chaty a chalupy mohou být vhodným objektem pro umístění fotovoltaické elektrárny. Nejen, že ušetříte za výdaje ve svém druhém bydlení, ale zároveň i zvýšíte požadavky na kvalitu bydlení a vybavení chalup, i zde se totiž stává standardem automatická pračka či myčka nádobí. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje i co se týká rekreačních objektů. Zájem o ně souvisí i s možností dotací. Toho si je vědom i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl jít úspornou cestou a vsadil na vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Třeba už jen kvůli dobíjení svého elektromobilu.