„Zájem ze strany domácnostní za první půlrok je oproti předchozímu roku asi třetinový. To ale znamená, že se trh ve své podstatě vrátil do normálu. Předchozí boom byl nezdravý a neudržitelný. Komplikoval dodávky materiálu i samotné montáže. Současný pokles navíc obratově není tak výrazný, protože lidé si nyní kupují větší sestavy,“ komentuje aktuální situaci jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.
Podle něj se navíc na trhu otevírá řada nových příležitostí. „Legislativní změny otevřely dveře fotovoltaikám pro bytové domy a hodně zajímavý segment představují malé dotované fotovoltaiky pro seniory,“ doplňuje Šuvarský.
Kompletně dotované fotovoltaiky pro důchodce
Fotovoltaika je opravdu určená pro všechny. Výjimkou nejsou ani lidé v důchodovém věku. Právě pro ně je připravena sestava S-Power MINI Light, která je 100% dotovaná programem Nová zelená úsporám Light. Jedná se o malou, třípanelovou fotovoltaiku bez baterie, která slouží především k ohřevu vody. Seniorům tak sníží výdaje na energie tam, kde je využívají nejčastěji. Dotace na tuto sestavu se navíc vyplácí už před instalací.
„To znamená, že zákazníci, kteří splňují podmínky NZÚ Light, neplatí žádnou zálohu předem a neplatí nic ani za práci nebo dopravu. Vše pokrývá dotace. Navíc jim pomůžeme s veškerou administrativou, takže není třeba se bát, že by to někdo nezvládl,“ vysvětluje Jaroslav Šuvarský. Speciální výhodou je pak velmi rychlá instalace.
Výhodnou sestavou pro seniory může být i sestava S-Power MINI. Má dvojnásobný instalovaný výkon (celkem 6 panelů vyrobí až 2 800 kWh) a díky střídači je možné eleketřinu ze slunce využít i k napájení spotřebičů v domácnosti. V tomto případě dotace NZÚ Light pokrývá víc než 70 % ceny. Klienti tak za elektrárnu v hodnotě 125 000 Kč zaplatí pouhých 35 000 Kč, a to až po dokončení instalace.
Fotovoltaické elektrárny na bytové domy
Fotovoltaika pro bytové domy je u nás zatím ještě novinkou. Sdílet elektřinu mezi jednotlivými byty usnadnila nedávná změna legislativy. Výhodou je, že podle nových pravidel není potřeba slučovat odběrná místa. Bytová družstva i společenství vlastníků jednotek navíc můžou na výstavbu fotovoltaik čerpat taktéž štědré dotace z programu Nová zelená úsporám.
„Díky jednoduchému sdílení se obyvatelům bytovek i paneláků otevřela atraktivní možnost jak ušetřit. Zájem je opravdu velký. U fotovoltaik do 50 kWp navíc dotace pokrývá až polovinu ceny, takže návratnost je velmi zajímavá,“ komentuje jednatel S-Power Energies.
Výběr dodavatele je důležitý
V loňském roce bylo zaznamenáno několik případů, kdy neseriózní firmy vybraly od klientů zálohy a nedostály svým závazkům. Společnost S-Power Energies mimo jiné přispívá i k napravení reputace fotovoltaik a nabízí pomocnou ruku domácnostem, které se staly oběťmi takových firem.
„Pokud někdo podepsal smlouvu, zaplatil zálohu, ale slíbené fotovoltaiky se nedočkal, nabízíme mu možnost koupit si některou z našich sestav pouze za polovinu ceny, přičemž částka se platí až po dokončení instalace. Druhou půlku pokryje dotace, kterou vyřešíme my. Nadto těmto klientům dáváme ještě 10 % slevu, takže ve výsledku zaplatí méně než polovinu ceníkové ceny a nikomu neposílají peníze předem. V mezičase můžou řešit svůj spor s původní firmou, kde obvykle mají právo na vrácení složené zálohy,“ shrnuje Jaroslav Šuvarský.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy: Jak na realizaci v rámci bytového družstva? Nová legislativa přinesla zásadní změny!
Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Pořízení fotovoltaiky jako investice na důchod
Snížit výdaje za elektřinu a uspořit peníze na spokojené stáří. Také to může být jedna z výhod pořízení fotovoltaické elektrárny. Ta se může stát jedním z opatření proti snížení životní úrovně na dobu, kdy budou lidé žít z důchodu a úspor. Ideální variantou je pak kombinace s tepelným čerpadlem, kdy může domácnost ušetřit na topení, chlazení a ohřevu vody až o 75 %.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaická elektrárna pro bytové domy krok za krokem
Bytová družstva a SVJ začínají ve velkém řešit pořízení vlastních zdrojů energie. Situace je příznivější díky nové legislativě, konkrétně se od 1.1. 2023 změnila novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok zjednodušuje bytovým domům cestu za úsporami a vlastní zelenou elektřinou. Pojďte se s námi podívat na to, jak v praxi může fungovat klasický bytový dům s vlastní fotovoltaickou elektrárnou.