Hledáte levné bydlení? Zkuste vybydlený byt.
Vybydlený byt představuje pro nového majitele snížený komfort užívání, náklady na úpravu a hodně práce. V případě nedostatku finančních prostředků ale může být řešením pro pořízení vlastního bydlení. Kolik ušetříte?
Ceny bytů stoupají závratnou rychlostí již několik let a teprve v letošním roce by mohly přibrzdit. To ovšem nemění nic na zájmu kupujících o pořízení vlastního bydlení. Spíše naopak. Pod utkvělou, byť mylnou představou, že „ceny bytů jenom rostou“, jsou vedle levných hypoték rostoucí ceny nemovitostí dalším impulsem pro zájemce o vlastní byt.
Setrvalý růst cen nemovitostí ovšem vyšponoval finanční nároky na jejich pořízení na únosnou mez. Zároveň opatření České národní banky (ČNB) omezující dostupnost hypotečních úvěrů snižuje schopnost českých domácností vysoké ceny bytů zaplatit. Lidé se ale nevzdávají a hledají náhradní řešení. Jedním z nich může být pořízení vybydleného bytu.
„Vybydlený byt“ či byt s vysokou mírou opotřebení sice vyžaduje následné opravy a úpravy. Ovšem výrazně snižuje náklady na pořízení. Zejména pro mladé rodiny, které jsou ochotné vzdát se dočasně části komfortu, může být koupě opotřebeného bytu řešením, jak na vlastní bydlení dosáhnout. A úspora je poměrně znatelná.
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil průměrné ceny bytů za roky 2015 až 2017 podle míry opotřebení. Údaje vycházejí ze skutečných cen na základě transakcí zapsaných v katastru nemovitostí. V průměru v České republice za byt bez opotřebení (s mírou opotřebení 0 % až 5 %) zájemce zaplatil 25 717 Kč/m2. Pokud si pořídil vybydlený byt (míra opotřebení 45 % až 100 %), tak zaplatil v průměru pouhých 10 876 Kč/m2. Při koupi průměrného bytu o výměře 60 m2 celková úspora dosáhla 890 460 Kč. A za takovou částku lze byt nejen uvést do obyvatelného stavu, ale též vybavit přinejmenším základními domácími spotřebiči.
Zdroj: Hypoindex.cz