Hypoteční seznamka aneb jak na hypotéku
Hypotéka patří jednoznačně mezi velká životní rozhodnutí, proto byste výběru toho nejvýhodnějšího hypotečního úvěru měli věnovat dostatek času.
V dnešní době nízkých úrokových sazeb se jedná o skvělou investici i formu spoření. Hypoteční úvěr můžete bez problému předčasně splatit i prodejem zastavené nemovitosti.
“Současnou výhodnou úrokovou sazbu si můžete takřka za stejných podmínek zafixovat třeba na 8 let. U hypotéky například na 15 let tak v prvních 8 letech při takové fixaci jdete v podstatě do nulového rizika a je nepravděpodobné, že cena hypotéky bude ve zbylých letech prohrou. Navíc budete mít v ruce jakési právo veta příliš vysoké úrokové sazby v podobě předčasného splacení zdarma.” říká hypoteční specialista Daniel Horňák.
Podívejme se na to nyní řečí čísel. Průměrná inflace byla v říjnu 2,2 %. Průměrná úroková sazba hypotéky byla 2,66 %. Nárůst cen bytů byl 18 %. Pokud odečteme od zhodnocení v podobě růstu cen nemovitosti náklady v podobě úrokové sazby hypotéky a inflace, dostaneme čisté zhodnocení. To činí 13,14 %. Ve výsledku za bydlení s hypotékou neplatíte ani korunu. Plus ročně vyděláte ještě 13,14 %, což u klasického bytu v hodnotě 3 milionů představuje čistý zisk 394 200 Kč.
Ano, za hypotéku zaplatíte za rok asi ještě víc, ale veškeré platby jste de facto jen přesunuli ze svého bankovního účtu do nemovitosti, odkud je kdykoliv můžete vybrat prodejem. Skutečným nákladem je opravdu jen úroková sazba hypotéky (úroky) a inflace. Obojí s přehledem přebíjí růst ceny nemovitosti, takže pokud nemovitost ještě navíc pronajmete, nájem bude váš další čistý zisk.
V Praze se bavíme u průměrného bytu o 200 000 Kč ročně a pokud má nemovitost ještě třeba vytápěnou garáž, počítejte s dalšími 50 000 Kč za rok! Nebereme teď v potaz samozřejmě možné škody nájemníků, jejich platební morálku apod., což zisk o něco málo poníží.
Doba, kdy si člověk mohl vzít 100% hypotéku, je nenávratně pryč. Žadatel musí mít našetřeno minimálně 10 % z ceny nemovitosti. Ideální je mít našetřeno ještě víc, protože s vyššími úsporami klesá úroková sazba hypotéky. Poměr mezi půjčkou, kterou banka nabízí, a hodnotou nemovitostí se označuje anglickou zkratkou LTV. Stoprocentní hypotéku dnes sice žádná banka nenabízí, ale těch alespoň 10 % můžete našetřit třeba během několika měsíců až let před dokončením novostavby. Při podpisu kupní smlouvy stačí obvykle jen záloha ve výši několika desítek tisíc korun a zbytek se řeší až po kolaudaci. Například na byt v hodnotě 5,2 milionu budete potřebovat 50 tisíc korun.
Délka hypotéky se označuje jako období, po které bance dlužíte peníze za poskytnutou hypotéku. Běžně můžete mít dnes hypotéku až na 30 let, ovšem maximálně do 75 let. Každá banka má o něco málo jinou hranici stáří. V případě více spolužadatelů se vychází z věku nejstaršího! Běžně jsou banky ochotné délku měnit i v průběhu splácení. Nicméně nezapomínejte, že nižší splátky délku hypotéky prodlužují a vyšší naopak zkracují. Zbylé splátky lze také jednoduše odmazat předčasným splacením.
Malé doporučení na závěr: Pokud o hypotéce uvažujete, vyzkoušejte si jednoduše spočítat na nové kalkulačce, zdali na hypotéku dosáhnete.
Autor: TVbydlení.cz