Inspirace: Vana vs. sprchový kout
Vana či sprchový kout? Věčné dilema, na které se vám společně s ředitelem ProCeram Praha Michalem Šťastným pokusíme najít odpověď. Při výběru je totiž zásadní myslet na několik věcí najednou.
Předěláváte koupelnu a nevíte, jestli se rozhodnout pro vanu nebo sprchový kout? Tápete, jaká varianta je lepší? Obě varianty mají bezesporu svá pro i proti a jisté je i to, že se v nich odráží dnešní uspěchaná doba.
Odpověď vám pomůže najít Michal Šťastný, ředitel ProCeram Praha. „Uspěchaná doba by jednoznačně hrála pro sprchový kout. Na druhou stranu pro načerpání energie, relax a odpočinek je lepší vana,“ myslí si Šťastný a dodává, že u sprchového koutu platí přísloví, že nikdo není tak bohatý, aby si kupoval levné věci. Musíte si totiž uvědomit, že se jedná o poměrně frekventovanou a pohyblivou část v celé koupelně – a ta musí být kvalitní.
Životní styl a chod domácnosti
Při výběru musíte také dbát na dispozice koupelny – pokud je vaše koupelna malá, výhodnější pro vás bude pořízení sprchového koutu. V řadě obchodů najdete sprchové kouty, které jsou dovezeny z velké dálky. Tomu podle Šťastného odpovídá i jejich kvalita. „Když si odečtete daň z přidané hodnoty, náklady na dopravu a marži prodejce, tak kde může být skutečná výrobní cena? Je to přímo úměrné kvalitě, kterou si kupujete,“ dodává. V případě, že je vaše koupelna dispozičně větší a máte raději relax v horké lázni, je pro vás vhodnější vana.
U sprchového koutu je nutné zaměřit se na sklo a pojezdy – sklo by mělo mít tloušťku mezi pěti až šesti milimetry. U vany je naopak důležité myslet na materiál, ze kterého je vyrobena. Při výběru také myslete na váš životní styl a chod domácnosti, design a způsob údržby. Pokud tápete i u výběru výrobce, jednoznačně se držte osvědčených značek. Podle Šťastného jsou to výrobci RIHO, JIKA či HUPPE.
Psali jsme také: