Inspirujte se: Jak vyřešit návrh dětského pokoje
Architekta Lukáše Janouta znáte z první série seriálu Stavba není sen – stavba domu. V připravované druhé sérii seriálu Stavba není sen – rekonstrukce bytu vám společně s moderátorem Mírou Hejdou ukáží reálnou přípravu a průběh stavby při rekonstrukci.
Jedná se o kompletní rekonstrukci bytu pro čtyřčlennou rodinu. Manželé mají dva malé chlapečky, pro které je potřeba vytvořit příjemné zázemí.
Návrh dětského pokoje pro dvě děti řeší potřebu vytvoření množství úložných míst, prostoru pro spaní a hraní. Řešení má uspokojit měnící se požadavky rostoucích dětí. Každé dítě má vytvořený svůj osobní prostor. A jistě si každý z nás v dětství přál mít zábavný pokoj nejen pro sebe, ale i své kamarády.
Zeptali jsme se proto Ing. et Ing. arch. Lukáše Janouta, jak propojit přání našich nejmenších společně s požadavky jejich rodičů a tím vytvořit dokonalé bezpečné a zábavné dětské království.
Jak probíhal návrh pokojíku pro děti?
,,Celý byt měl původně průchozí všechny obytné místnosti, takže základním zadáním bylo vytvořit samostatné pokoje tak, aby děti i rodiče měli dostatek soukromí.
Nová dispozice, splňující výše uvedené zadání, má dvě místnosti, které mají sloužit jako dětské pokoje. Majitelé ale mají dvě malé děti a paní si přála, aby ještě nějaký čas obývaly společně pouze jeden pokoj. S ohledem na větší rozměry a více světla byl vybrán ten v návaznosti na obývací pokoj v jihozápadním rohu domu.
Návrh byl jednodušší v tom, že obě děti jsou kluci a tak vlastní koncepce nebyla komplikována rozdílným pohledem na zařízení klučičího a dívčího pokoje.
V rámci zadání klienti vznesli i požadavek na to, že by pokojík měl být nadčasový. Rozhodli jsme se proto na nábytek použít bílou barvu v kombinaci se světle modrou. Základní kombinace je doplněná výraznějším kusovým kobercem a centrálním světlem. Zvolená kombinace je použita i s ohledem na světlost a vzdušnost ne zrovna velikého prostoru.
Ústředním motivem pokoje je použití kruhu/válce v různých podobách. Na skříni kruhové výřezy tvoří niky/hnízda pro vložení hraček, které jsou navíc podsvětlené a vytváří tak nepřímé osvětlení pokoje. To by mělo svítit hlavně při usínání dětí. Soustava kruhů na posteli slouží dětem pro lezení na horní lůžko. Kruhový je i koberec a centrální světlo. Stěna za dveřmi je doplněna o různě veliké a barvené kruhové háčky.
Výškově stavitelný stůl je umístěn k rohovému oknu. Zatím se počítá, že ho bude používat pouze starší z obou dětí.
Knížky a boxy na hračky mají pak své místo v koncovém segmentu vestavěné skříně.
Samozřejmě v pokoji nesmí chybět válecí vak, který mají zejména menší děti velice v oblibě.
Z technických věcí jsme řešili hlavně to, abychom vybrali správné osvětlení, ekologické materiály a zajistili příjemně teplou podlahu (podlahové vytápění), na které si děti ještě povětšinu času hrají."
Jaké barevné kombinace pro dětský pokojík využít?
,,Obecně si v dětském pokoji lze dovolit daleko více než ve zbytku interiéru. Děti mají rády živé a hravé barvy. Já sám se spíše kloním k jednoduššímu a čistšímu základnímu pojetí pokoje, který je pak doplněn o výraznější akcenty jako mohou být koberce, nástěnky, světla, povlečení, židle atd. Navíc další výraznou rovinu pokoje vytvoří vlastní dětské hračky, které samy o sobě barvami jen hrají.
Světlé barvy bych u holčičích pokojíků doplnil o tóny růžové barvy, u kluků to pak může být v kombinaci s modrou. Obecně je zde ale možno vyslyšet přání vašich malých ratolestí. Snažil bych se ale najít princip, aby pokojík mohl lehce stárnout spolu s dětmi."
Jak vytvořit pokoj, který s dětmi roste?
,,Základem je mít správně dispozičně rozvrženou vlastní místnost dětského pokoje. V barevnosti bych se držel střídmého základu, který bych doplnil o akcenty s výraznější barvou. Je dobré, když to jsou prvky, které lze snadno a levně měnit s tím, jak děti rostou a mění se jejich představy. Pokud například zvolíte neutrální korpusy skříní a postelí, tak ty můžete doplnit o dveře/čela postelí s výraznějšími barvami. I u šikovného vnitřního rozmístění šatních skříní můžete jednoduchým přeskládáním docílit toho, že bude vhodný jak pro děti, tak i dospívající dítě (výškově stavitelné police, 2 řady šatních tyčí atd.).
Postel může být doplněna o odnímatelná čela, která u malých dětí zabraňují pádu z postýlky.
Alfou a omegou dětského pokoje je stůl. Nejmenší děti jej vůbec nepotřebují, starší si na něm kreslí, školáci se u něj učí/píší úkoly popř. na něm začínají pracovat s PC. Na trhu je spousta výrobců a systému výškově stavitelných/náklapěcích stolů, které dětem vydrží prakticky až do dospělosti."
Jak se liší pokoj pro holčičku a kluka?
,,Dívčí a klučičí pokoje se v základní koncepci liší hlavně barevností. To souvisí s tím, že holčičky chtějí být princeznami a kluci policisté, popeláři a nebo novodobými hrdiny ze současných seriálů. Klučičí pokoje bývají častěji i monotématické s tím, že mohou vypadat jako box Formule 1 nebo jako skrýš Spidermana.
Rozdíl je možné najít i v charakteristicky používaném nábytku jako jsou třeba toaletní stolky se zrcadly, různé záclonky a polštáře u dívčích pokojíků. Kluci spíše budou skákat po postelích a sedacích pytlích.
U starších dětí je pak u holek potřeba mít víc prostoru na šaty, šminky a podobné čistě holčičí záležitosti. Na to je dobré pamatovat už u menších dětí pokud chcete vytvořit pokoj, který s dítětem poroste."
V galerii se podívejte na porovnání současného stavu dětské pokojíčku a vizualizace toho, jak bude dětský pokoj po rekonstrukci vypadat.
Autor: TVbydleni.cz