„byt + byt“, to je název interiéru, který vznikl v Libni ve funkcionalistickém bytovém domě. Interiér vznikl podle návrhu ateliéru Progres architekti pro rodinu jednoho z architektů. Všemu předcházelo vybourání většiny příček a odhalení původní železobetonové konstrukce.
Návrh: Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda
Autory budovy, kde se byt nachází, jsou architekti Josef Chochol, Richard Ferdinand Podzemný a František Míšek, kteří se svým návrhem zvítězili v soutěži z roku 1936. Celý dům byl navržen jako moderní jednoduchá strohá vzdušná stavba plná světla, a přesto velmi ekonomická. Přesně tento koncept se promítl i do návrhu interiéru.
Podnětem k rekonstrukci bytu bylo propojení s vedlejší jednotkou, díky čemuž rodina získala více prostoru. „Nově vzniklý prostor umožňuje průběžnou transformaci, takže se bude moci přizpůsobovat našim aktuálním potřebám po celou dobu jeho užívání,“ prozradil architekt Vojtěch Kaas.
Konstrukční systém je řešen jako dvoutraktový železobetonový skelet s žebrovými stropy a konzolovými pavlačemi. Což byl v době svého vzniku inovativní přístup. Během rekonstrukce došlo k odstranění všech vyzdívek a odhalení původních konstrukcí. Na svém místě zůstaly pouze dva rohové pokoje. „Dali jsme vzniknout volnému a variabilnímu prostoru se zachovanými xylolitovými podlahami, fabiony a původními dveřmi s mosazným kováním. Prostor očištěný na původní kvalitní vrstvu. Volný a bez bariér. Ponechali jsme pouze dva rohové pokoje, které nám vyhovovaly svojí minimální velikostí a polohou,“ říkají architekti.
Mezi železobetonové konstrukce nechal architekt vložit dva dřevěné boxy – jeden obsahuje kuchyň, úložné prostory a toaletu, druhý koupelnu s velkým fixním oknem, variabilní sedačku a pracovní místo. „Funkce, které potřebovaly svůj samostatný prostor, jsme omezili na minimum a vložili je do dvou nezávislých dřevěných boxů. První je volně zasunutý pod hlavní průvlak a obsahuje kuchyni, úložné prostory, toaletu a svou polohou vymezuje meziprostor s šatnou a technickým skladem. Druhý box obsahuje koupelnu s výhledem, odpočinkový set a pracovní místo. Těžiště interiéru tak tvoří volný prostor,“ říkají architekti. V novém bytě zůstává duch historie.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavé netypické prvky a šatna z galvanického plechu - to je nový interiér v jednom z nuselských bytů
Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze 4 znamenala především změnu původní nevyhovující dispozice z první poloviny 20.století. Návrhu se ujali architekti Ondřej Janků a Lenka Kucháreková ze studia COLLARCH a výsledkem je zajímavý prostor, jemuž dominuje šatní skříň osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu a efektem olejových skvrn. Interiér ale skrývá i další zajímavosti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Podívejte se na zajímavou rekonstrukci malého panelákového bytu s využitím odpadového materiálu
Desky z recyklovaného materiálu Packwall hrají hlavní roli proměny malého panelákového bytu. Pojďte se s námi podívat na to, co se stane, když v prostoru odstraníte všechny lehké montované příčky a vložíte sem boxy s různým využitím.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Byt na pražských Vinohradech s nádechem novodobé secese
Pražské Vinohrady jsou atraktivní rezidenční oblast, kam se v minulosti stěhovaly významné osobnosti. Zdejší činžovní domy jsou charakteristické luxusními byty s nadstandardními řešeními. Rekonstrukce jednoho z původních bytů v nájemním domě se ujali architekti ze studia Flat White.