Interiérové žaluzie - jedná se o cenově dostupnou klasiku. Na výběr je z více možností uchycení žaluzie na okno. Výhodou je, že na výběr máte z nepřeberného množství barev. Mnoho domácností už ovšem volí modernější a designové varianty stínění. „Horizontální žaluzie lze motorizovat. Na výběr jsou dva typy motorů. Jeden dokáže naklápět lamely, druhý pak umí vysunout celou instalaci nahoru. Je ale potřeba počítat s tím, že vnitřní žaluzie dokáží sice zabránit průniku světla, ale nechrání před teplem, což je mnohdy nevýhoda interiérového stínění oproti tomu venkovnímu,“ říká Jan Hrnčíř, produktový manažer Somfy CZ/SK.
Vertikální žaluzie - opět se jedná o klasiku, které už ovšem v posledních letech spíše odzvonilo. S těmito žaluziemi se lze setkat ve starších kancelářích. Také zde je na výběr z velkého množství barev.
Látkové rolety - Další širokou produktovou skupinou interiérového stínění jsou látkové rolety. Ty se dají instalovat před okenní otvor na stěnu či strop. Dále můžeme rolety umístit přímo do okenního otvoru, nebo na křídlo okna. Rolety lze vybírat jak podle barvy, tak podle složení materiálu. Na výběr jsou tkaniny transparentní, polotransparentní, nebo zcela zatemňující. Ovládání rolet může být pomocí řetízku, kliky, tahem za koncový profil, či pomocí elektropohonu. Existují také materiály nehořlavé či určené pro alergiky. Velmi oblíbené jsou pak typy den-noc, což kombinuje výhody žaluzií a rolet.
Plissé - jedná se o skládanou látkovou žaluzii. Na výběr je z mnoha druhů látek dle propustnosti světla a existují i materiály, které odrážejí světlo či eliminují sílu tepelného záření. Tato žaluzie se skvěle hodí i pro střešní okna a zastínění zimních zahrad. Ovládání plissé žaluzie může být pomocí madla, šňůry, řetízku, kliky, či elektropohonu.
Japonská posuvná stěna - roleta, nebo chcete-li žaluzie. Je to posuvná stěna zasazená v kolejnici vyplněná látkou. I tady si lze zvolit barvy a vzory dle libosti. Díky konstrukci, kdy jsou panely připevněny k pojezdu suchým zipem, lze panely velmi snadno sundat a opět nasadit. Panely lze ovládat ručně, nebo šňůrou. Nejkomfortnějším řešením je pak ovládání elektronicky dálkovým ovladačem nebo spínačem na stěně. Japonské posuvné stěny tvoří alternativu k vertikálním žaluziím a můžete je použít jak k zastínění velkých ploch, tak i k předělení velkých místností.
Záclonové žaluzie - jedná se o kombinaci vertikálních žaluzií s elegancí záclon. Záclonovou žaluzii tvoří kombinace tří tkanin. Mezi dvěma záclonovými látkami je umístěna neprůhledná látka, která tvoří funkci horizontální lamely.
Všechny zmiňované druhy interiérového stínění lze motorizovat. Díky jednoduché instalaci kolejnice v podhledu ale lze motorizovat i závěsy či záclony. Motory mohou být jak bateriové, tak s napájením a ovládají se pomocí dálkového ovladače či nástěnného čidla. Vše lze samozřejmě napojit na chytrou domácnost. „Další možností ovládání je pak i jednoduché ruční zatažení, kdy jen cuknete se závěsem a motor začne sám automaticky clonu zasouvat či vysouvat. Na výběr je pak z mnoha barev, šířek a vzorů závěsů,“ dodává Jan Hrnčíř.
Mohlo by vás zajímat
Žaluzie a stínění
Žaluzie, screeny, nebo rolety. Jaký typ stínění je vhodný pro vás?
Venkovní stínění se těší stále větší oblibě. Některý z typů venkovního stínění vyhledávají především majitelé rodinných domů. V létě systém ochrání před přehříváním domácnosti, v zimě pak přináší úspory za topení. Výhodou je také to, že jakýkoliv systém lze nastavit dle vašich potřeb a zapojit ho do chytré domácnosti. Pojďme si trochu přiblížit a představit tři druhy venkovního stínění.