Čeští penzisté se musí po odchodu z aktivního pracovního života vyrovnat s citelným poklesem příjmů. Pokud nechcete v důchodu živořit a užít si penzi naplno, je potřeba začít přemýšlet o adekvátní náhradě finančního výpadku. Jak našetřit na důchod je proto velmi aktuální otázka i pro mladé lidi. Podle průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos to ale většina Čechů nechává až na poslední chvíli. Většina dotázaných také věří, že stáří bude klidnější, pokud budou mít vlastní bydlení.
Příjmy a náklady seniorů jsou různé. Někdo rád cestuje, jiný si raději užívá klid na chalupě. Státní důchod ale rozhodně nemusí být jediným příjmem, najde se spousta aktivních pracujících penzistů, ale i lidí, kteří si zajistili s dostatečným předstihem příjem z pronájmu nemovitosti. Čím dříve začnete odkládat peníze stranou a zhodnocovat je, tím více můžete našetřit. Dalším důležitým faktorem je pak vlastní bydlení, které je podle 8 z 10 Čechů velmi důležité pro klidné stáří.
Podle aktuálního průzkumu si 7 z 10 Čechů spoří na penzi. 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň.
Pravidelně na penzi spoří více než polovina populace. Většina lidí si na důchod odkládá do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun. Je tu ale i 29 procent lidí, kteří na rentu ani nespoří, ani neinvestují, a to hlavně kvůli nedostatku financí. V průměru začnou až s úderem padesátky. Do důchodu plánuje mít zhruba polovina Čechů naspořeno do jednoho milionu korun, ideální by však podle nich bylo mít na stáří miliony dva.
Nejvyužívanějším finančním produktem ke spoření na důchod je penzijní připojištění, sjednané ho má více jak polovina dotázaných. Necelá polovina populace si poté odkládá peníze na důchod na spořicí účet. V malé míře využívají lidé i spořící doplňkové penzijní spoření.
Zajímavým zjištěním je, že lidé s vysokoškolským vzděláním častěji směřují peníze na penzi do podílových fondů a do nemovitostí. Lidé s čistým měsíčním příjmem od 40 do 50 tisíc korun také častěji využívají stavební spoření a investice do nemovitostí. Někteří na penzi investují i skrze akcie a dluhopisy. Téměř třetina lidí nyní investuje s hlavním cílem zhodnotit své peníze na penzi.
„Podíl Čechů, kteří dnes skutečně investují, je stále příliš nízký. V domácích fondech je dosud kumulativně nainvestováno zhruba 500 miliard korun. Potřebujeme Čechy přesvědčit, že by se neměli spoléhat pouze na stát, ale měli by myslet na své zajištění ve stáří vlastními silami. Čím dříve se začnou o svou budoucí finanční situaci zajímat, tím lépe pro ně, protože je to bude stát méně,“ dodává Petr Čížek, předseda představenstva investiční společnosti INVESTIKA.
Investujte do nemovitostí
Zajímavou investicí na důchod může být i pořízení investiční nemovitosti. Největší zájem je tradičně o menší byty o dispozici 1+kk a 2+kk v lokalitách s kvalitní občanskou vybaveností. Nejenže jsou finančně dostupnější než velké byty a rodinné domy, ale snadno je lze také pronajímat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nový byt jako vhodná investice na důchod
Vzhledem k aktuálním debatám o valorizaci důchodů si mnozí čtyřicátníci spočítali, že z důchodu nájem nezaplatí, a tak je pro ně pořízení nového bytu stále vhodnou investicí na důchod. Zajímavé také je, že průměrný věk lidí, kteří si pořizují nový byt, stále stoupá. Zatímco před zhruba osmi lety si ho většinou pořizovali lidé okolo 39 let, nyní je největší zájem ze strany pětačtyřicátníků. Důvodů je několik - stárnutí populace, zhoršování dostupnosti bydlení i způsob financování.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Pořízení fotovoltaiky jako investice na důchod
Snížit výdaje za elektřinu a uspořit peníze na spokojené stáří. Také to může být jedna z výhod pořízení fotovoltaické elektrárny. Ta se může stát jedním z opatření proti snížení životní úrovně na dobu, kdy budou lidé žít z důchodu a úspor. Ideální variantou je pak kombinace s tepelným čerpadlem, kdy může domácnost ušetřit na topení, chlazení a ohřevu vody až o 75 %.