Trojsklo představuje průlom v oblasti stavebních materiálů a energetické efektivity. Tato inovativní technologie skla se stává stále oblíbenější volbou pro moderní stavby, poskytuje optimální izolaci a přináší mnoho výhod pro uživatele i pro životní prostředí. Rozhodně buďte při jeho výběru pečliví. Není totiž trojsklo jako trojsklo. Správný výběr je klíčovým prvkem, který vás následně ochrání nejen před nepříznivými povětrnostními vlivy, ale i před vysokými výdaji za energie.
Existuje několik typů trojskel, které mají specifické funkce a vlastnosti vztahující se k solárním ziskům
Izolační trojskla představují zásadní prvek moderních energeticky efektivních novostaveb a jsou rovněž ideální volbou pro rekonstrukci domů či bytů. Výrazně přispívají k úspoře energie a zlepšují tepelný komfort. Právě okna představují značnou část obálky budovy, v případě klasických rodinných domů je to asi 15-20 % plochy všech stěn, u moderněji pojatých staveb může být toto číslo i vyšší. A když se podíváme na poměr samotných rámů vůči velikosti izolačních skel, jsme na hodnotě 80 % ku 20 % celkové obálky domu a z tohoto důvodu nesmíme podceňovat správný výběr izolačního skla u výrobce oken.
Možnosti současných moderních výrobků izolačních skel jsou nejlépe patrné na porovnání s dvojsklem se součinitelem prostupu tepla zasklení Ug = 1,6 W/m2K - to bylo běžné zasklení kolem roku 2000 s porovnáním se současným běžným zasklením, trojsklem IZOS TRIPLE, který má Ug 0,6 W/m2K. Při venkovní teplotě -7,5 °C dosáhne rozdíl teploty vnitřního skla více než 3 °C. Každý 1 °C přitom představuje rozdíl v nákladech na vytápění mezi 7 až 8 %, takže v případě těchto dvou výrobků se bavíme o rozdílu v nákladech na vytápění kolem 25 %. Sklo IZOS ENERGY+ se součinitelem prostupu tepla U = 0,5 W/m2K a solárním faktorem 62 % pak vylepšuje tuto hodnotu o dalších cca 10 % - díky tomuto izolačnímu sklu je možné využití solárních zisků v zimním období.
Řešení přehřívání interiéru v letních měsících zase ukazuje porovnání zasklení IZOS ENERGY+ a IZOS SHADOW. V případě, že majitel domu nechce nebo nemůže řešit stínění pomocí předokenních žaluzií, může zvolit sklo IZOS SHADOW se schopností odrazivosti sluneční paprsků a se solárním faktorem sníženým na hodnotu 36 %. Při venkovní teplotě blížící se teplotě 40 °C je teplota vnitřního zasklení 20,5 °C, tedy o více než 1 °C méně než u produktu IZOS ENERGY+. S tím jde ruku v ruce klesající potřeba energie na chlazení interiéru.
Tři klíčové parametry určují jejich výkonnost v oblasti tepelné izolace a efektivity spotřeby energie:
1. Světelná prostupnost (Lt) indikuje procentuální množství viditelného světla, které prochází z venkovního prostředí do interiéru. Vyšší hodnota Lt znamená více přirozeného světla v místnosti.
2. Součinitel prostupu tepla (Ug) udává, jak moc tepla sklo propouští z interiéru ven. Nižší hodnota Ug znamená lepší izolační schopnosti skla.
3. Solární faktor (Sf) udává, kolik tepla ze slunečního záření proniká do interiéru. Vyšší hodnota Sf znamená, že interiér se více prohřívá.
Společnost HELUZ IZOS nabízí tři typy izolačních trojskel, přizpůsobené různým potřebám:
- Izos Triple je ideální volbou pro menší zasklené plochy.
- Na velké prosklené plochy, které nelze stínit pomocí vnější stínící techniky, doporučujeme Izos Shadow.
- Pro moderní energeticky úsporné domy se stínicí technikou je ideální Izos Energy+, který maximalizuje využití sluneční energie během zimního období.
Izolační trojskla od společnosti HELUZ IZOS nabízejí komplexní řešení pro stavbu či rekonstrukci a výrazně snižují spotřebu energie.
Co zvyšuje kvalitu izolačních skel, a přitom to zákazník neuvidí?
Kvalitu, lepší montáž skel do oken a zejména pak omezení případných poškození skel v již instalovaných oknech zvyšují opracované – tzv. sámované hrany. Jedná se o jejich strojové přebroušení vyrovnávající nerovnosti vzniklé při řezání skel. Sklo je sámováním zbaveno mikrotrhlin, a izolační sklo je tak odolnější vůči změnám teplot, snižuje riziko praskání vlivem termálního šoku.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Správný výběr zasklení se vyplatí – finančně i komfortem
Z pohledu architektury jsou okna napříč styly i staletími jedním z nejzásadnějších prvků formujících tvář celé budovy. Kromě estetiky ale také do značné míry definují komfort našeho bydlení. Touha po prosluněných interiérech vede logicky ke zvětšování zasklení, které tedy musí splňovat daleko vyšší nároky na tepelněizolační vlastnosti, než tomu bylo v historii. Kvalitní zasklení se díky tomu stává zásadním bodem při snižování energetické náročnosti budov.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jsou izolační skla vhodná i do francouzských oken?
Francouzská okna se v moderní architektuře stala symbolem elegance a praktičnosti. Díky nim může do interiéru proudit přirozené světlo, obyvatelé mají krásné výhledy a po vzoru současných trendů docílíte díky velkému formátu propojení interiéru s exteriérem. Ale jak je to s jejich energetickou efektivitou? Mohou být francouzská okna zasklená izolačními skly, která jsou schopna pracovat se slunečními zisky, aniž by byly kompromitovány jejich atypické tvary? Odpověď na tuto otázku je jednoznačně - ano.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Izolační sklo je 80 % okna. Kvalitní zasklení oken vám zajistí úspory za vytápění i klimatizaci
Z hlediska architektury mají okna v různých stylech a epochách zásadní úlohu v utváření estetického vzhledu celé budovy. Avšak, jejich význam přesahuje pouhou estetiku, jelikož výrazně ovlivňují i komfort obyvatel. Stále rostoucí přání po prosluněných interiérech přirozeně vede k zvětšování podílu zasklení, které musí nyní splňovat daleko vyšší požadavky na tepelnou izolaci než v minulosti. Kvalitní zasklení se tak stává klíčovým faktorem ve snaze snižovat energetickou náročnost budov.