Tepelné čerpadlo pracuje především během topné sezóny. Má za úkol zajistit dostatek tepla a teplé vody pro celou domácnost. Jak ovšem získá dostatek energie při venkovních teplotách, které padají k nule a mnohdy i hluboko pod ní?
Tepelná čerpadla vzduch – voda pracují tím způsobem, že odebírají energii z okolního prostředí (tj. ze vzduchu) a díky ní pak ohřívají vodu, která putuje dále do otopné soustavy, tedy do radiátorů nebo do podlahového či stropního topení.
První důležitou věcí je certifikát – ten nezávislý od zkušebny EHPA, který musí tepelné čerpadlo získat slouží jako potvrzení, že zařízení vyhovuje všem potřebným normám jak z pohledu výkonu, tak i hluku.
Klíčem je tedy mít kvalitní zařízení od spolehlivého dodavatele
Pokud je tuhá zima, teploty mnohdy klesají i k -20 °C. Spousta majitelů tepelných čerpadel se proto obává, zda jeho výkon je efektivní, zda v zimě čerpadlo nespotřebuje více energie a zda není v mrazech příliš hlučné.
Účinnost
Podle odborníků mohou některá nekvalitní a levná tepelná čerpadla v mrazech skutečně vykazovat nízkou účinnost. Kvalitní tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce by ale mělo spolehlivě pracovat i při mrazech až do –20 °C. Při takto nízkých teplotách ale samozřejmě účinnost tepelného čerpadla klesá. Pokles se obvykle kompenzuje provozem v tzv. bivalentním režimu, kdy je do otopné soustavy připojen také elektrokotel. Ten pak pracuje v době zvýšené potřeby tepla a při velmi nízkých vnějších teplotách, kdy už výkon tepelného čerpadla nestačí.
Hluk
Se snižující se teplotou pod bodem mrazu se u čerpadel navyšuje i hlučnost. „Pokud je ale zařízení koupeno u spolehlivého prodejce, mělo by čerpadlo automaticky splňovat limity pro hygienickou stanici. Hluk se sice zvýší, ovšem neznamená to, že by byl nesnesitelný,“ říká Vladimír Syblík ze společnosti Aqua plus. Hlučnost kvalitních tepelných čerpadel během zimního období nepřevyšuje ve vzdálenosti 1 metru hladinu hluku, která odpovídá běžnému hovoru. „Dobře umístěné a kvalitní tepelné čerpadlo své okolí v zimě hlukem neobtěžuje," dodává Syblík.
Spotřeba energie
Během chladného zimního období je potřeba více topit a k čerpání tepla z okolního chladného vzduchu je potřeba více energie. Kvůli fyzikálním zákonům pracuje tepelné čerpadlo při nízkých venkovních teplotách skutečně méně efektivně. Moderní tepelné čerpadlo má i při teplotě venkovního vzduchu –15 °C a výstupní teplotě média 70 °C stále jen poloviční spotřebu elektrické energie oproti elektrokotli. Skutečně mrazivých dní, kdy se účinnost tepelných čerpadel může snižovat, je ale na velké části našeho územní jen několik do roka.
„Se snižující se teplotou vzduchu čerpadlu narůstá nárok na zdroj energie, liší se to samozřejmě ale od skutečné teploty, jinak je tomu v -5°C a jinak při -20°C. U kvalitních zařízení ale nikdy nejde o žádný drastický nárůst, který by se zásadně projevil na spotřebě energie,“ dodává Syblík.
Oproti běžným zdrojům, jako jsou plyn, pevná paliva, elektřina nebo topný olej, jsou tepelná čerpadla zařazena mezi alternativní zdroje vytápění. Spoustu lidí stále pořízení tepelného čerpadla odrazuje kvůli své vysoké pořizovací ceně. Nicméně při volbě správného typu tepelného čerpadla se může návratnost pohybovat v rozmezí 5 – 10 let, přičemž životnost čerpadla je přibližně 20 let.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Izolační sklo je 80 % okna. Kvalitní zasklení oken vám zajistí úspory za vytápění i klimatizaci
Z hlediska architektury mají okna v různých stylech a epochách zásadní úlohu v utváření estetického vzhledu celé budovy. Avšak, jejich význam přesahuje pouhou estetiku, jelikož výrazně ovlivňují i komfort obyvatel. Stále rostoucí přání po prosluněných interiérech přirozeně vede k zvětšování podílu zasklení, které musí nyní splňovat daleko vyšší požadavky na tepelnou izolaci než v minulosti. Kvalitní zasklení se tak stává klíčovým faktorem ve snaze snižovat energetickou náročnost budov.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Než přijde zima, důkladně zkontrolujte střechu
Střecha dostane v zimě hodně zabrat. Už na podzim bude muset odolávat vichru, v zimě pak sněhu, dešti a mrazu. Je proto potřeba ji před zimou pořádně překontrolovat a zajistit všechny potřebné prvky.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nový dům? Vyberte teď, kupte později, radí odborníci
Ohledně otázky, zda je vhodná doba pro nákup nemovitosti, se v názorech mnozí odborníci rozcházejí. Odpověď na tuto otázku není ze strany ekonomů či realitních makléřů vůbec jednoznačná. Pokud ale přemýšlíte o koupi vlastní nemovitosti, rozhodně je dobré mít alespoň základní přehled a na škodu není ani mít připravený projekt pro stavební povolení. Vytvoříte si tak totiž náskok, až hypotéky třeba za rok zlevní na přijatelnou úroveň.