Pamatujte, že rostliny nikdy nezaléváme na listy, ale přímo ke kořenům. Nejlépe časně z rána nebo až v podvečer, kdy nesvítí ostré slunce. Časté a mírné kropení v létě nemá smysl, neboť voda se z půdy rychle odpaří. Vždy je lepší zalévat méně často, ale vydatněji. Voda se tak dostane hluboko ke kořenům. Proto také nespoléhejte na to, že krátký deštík pomůže. Voda nestihne během krátké přeháňky proniknout ani do hloubky dvou centimetrů. Současně mějme na paměti, že čím hlouběji jsou rostliny zakořeněné, tím vyšší je pravděpodobnost, že se nacházejí v zóně trvalé vlhkosti. Při důkladné a dobré zálivce by mělo na 1 m2 přijít minimálně 15 l vody.
Voda z vodovodu - obsahuje velké množství chlóru a dusičnanů a je také poměrně chladná. Proto je vhodné napustit ji s předstihem do sudů, kde se ohřeje a chlór a dusičnany během několika hodin vyprchají.
Voda ze studny - bývá příliš studená a značně tvrdá, tedy s vysokým obsahem vápníku. Hodí se spíš k zalévání oleandrů a některých skalniček, které milují vápník.
Dešťová voda - je měkká a pro zálivku velmi vhodná. Zachytit jí můžete do sudů či barelů, které se v dnešní době dají sehnat i v designech vhodných k modernímu domu.
Kapková závlaha
Pokud potřebujete zavlažovat záhony, skleník nebo živé ploty, kapková závlaha bude ideální. Šetří peníze a rostlinám prospívá. Zavlažovat můžete rostliny po celou sezónu, a navíc šetříte i čas strávený zaléváním. Principem kapkové závlahy je dodání přesného množství vody přímo ke kořenům rostlin, nehrozí tak, že se listy spálí nebo dostanou plíseň.
Závlahové vaky
Tento způsob lze uplatnit především u stromků. Vak rozložíme kolem kmínku, uchytíme ho suchým zipem a napustíme vodou. Dole jsou miniaturní otvory, kterými bude voda prosakovat přímo ke kořenům. K nízkým okrasným dřevinám lze použít kruhový vak.
Retenční nádrž
Retenční nádrž je zakopaná v zemi či volně stojící na zahradě a zachytává dešťovou vodu. Zalévání záhonů a zavlažování trávníku pak usnadní ponorné čerpadlo. Při tomto způsobu skladování však bývá problémem čistota vody. V nádobě by proto neměla zůstávat příliš dlouho, aby se nezakalila či jinak neznehodnotila.
Zalévání chytře
Zavlažovací systémy dnes lze napojit také na chytrou domácnost. Lze je nastavit tak, aby se spouštěly podle nastavených scénářů a majitelé tak nemuseli den co den postávat s hadicí v ruce. Díky možnosti naprogramování a automatizace ušetří čas i peníze. Máte také jistotu v tom, že zavlažovaná plocha dostane dostatek potřebné vody. Zavlažovací soustavu lze rovněž doplnit o dešťový senzor, který vyhodnocuje průměrné dešťové srážky a přizpůsobuje tomu míru závlahy. Větrný senzor pro změnu zajistí odklad závlahy při silném větru, který by jinak vodu odnášel od trysek pryč z pozemku. Vše navíc můžete řídit pomocí telefonu, třeba z dovolené u moře.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Víme, jaké trendy letos budou vládnout zahradám
Trendům nepodléhá jen váš interiér, módní hity se týkají také zahrady. Zahrada je totiž multifunkční prostor, který se v sezóně může stát vaší kanceláří, obývákem, či kuchyní. Víme, co by vám rozhodně letos nemělo na zahradě chybět.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Zahrada v červnu! Co sázet a co sklízet?
Činností je v červnu na zahradě opravdu hodně. Mnozí zahrádkáři si už užívají první sklizně, stále je ale správný čas pro výsadbu mnoha druhů plodin. Hlavní roli v tomto měsíci rozhodně hrají jahody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Krásná zahrada svépomocí? Víme, jak na to!
Realizace zahrady je často diskutovaným tématem a existují dva tábory. Jedni si stojí za vlastními silami, jiní raději využijí služeb zahradního architekta. Existuje ale i rozumný kompromis, kdy si užijete práci při tvorbě vysněné zahrady a zároveň máte po ruce odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o zkušenosti a cenné rady. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí službu „Zahrada svépomocí“. Odborníci vám poradí, jaké řešení je pro váš pozemek ideální a pomůžou vám s těmi nejtěžšími úkoly. Zbytek je již ve vašich rukou.