Dokonalý trávník je chloubou mnohých majitelů zahrad. Jenže aby byl opravdu hustý a zelený, potřebuje mnoho péče. Na jaře a v létě především sekání, zavlažování a výživu. Na podzim se jeho potřeby ale mění. A protože léto se s námi pomalu loučí a na řadě je podzim, je dobré dát zahradě potřebnou péči, než dorazí chladné dny. Poradíme vám, jak se o trávník v těchto dnech starat.
Vertikutace
Jak již známe, vertikutací zajistíme trávníku dostatek vzduchu, světla, podpoříme kořenový systém a omezíme tvorbu mechů či plísní. Podzimní vertikutace by měla probíhat v den, kdy teplota neklesá pod 8°C! Další zásadou je, aby půda nebyla promáčená, aby nedocházelo k vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Nejlepší období nastává zhruba 2 dny po dešti. Pár dnů před vertikutací můžete použít prostředek na hubení mechu, abyste tak snadněji odstranili již odumřelý mech. Po vertikutaci trávník zkontrolujte a zhruba po dvou týdnech doplňte prázdná místa substrátem a zasejte vhodnou travní směs.
Hnojení
Hnojení spousta lidí podceňuje, nebo úplně ignoruje, přitom jeho význam je veliký, stejně jako volba hnojiva. Při výběru podzimního hnojiva volte to, které má vysoký obsah draslíku, který umožní rostlinám překonat silné mrazy a zvyšuje odolnost rostlin vůči plísním. „Na podzim hnojíme přípravky s nízkým obsahem dusíku, fosforu a hořčíku. Podzimní hnojivo má mít především dostatek draslíku, který trávě pomůže zesílit a odolat zimním podmínkám,“ radí Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Díky správnému hnojení docílíte i toho, že trávník přirozeně sníží svůj růst. „Poprvé se hnojí v září, podruhé pak v říjnu, rostlina má tak čas, aby zastavila svůj růst a připravila se na zimu, vybuduje si tak větší odolnost. To platí jak pro trávník, rostliny, tak i pro ovocné stromy,“ dodává Písař.
Sekání
Nelze stanovit přesné datum, záleží na počasí. Obecně se doporučuje naposledy posekat 2 týdny před ukončením babího léta, zpravidla se jedná o polovinu října. Pokud však teploty klesnou pod +7°C, již nesekejte. Trávník nechte na zimu vyšší, doporučuje se více jak 5 cm. Pokud totiž trávník posekáte nízko, nebude dostatečně chráněn před mrazy.
Nový trávník
Na podzim lze trávník i zakládat. Ideální volbou je travní koberec, který je oproti tomu vysetému velmi rychlý. Položen je během několika hodin, a navíc je ihned připraven k užívání. V podstatě několik málo dnů po položení po něm můžete chodit. Travní koberce mají velmi dobré využití u novostaveb, v předzahrádkách či u rodinných domů.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Vertikutace trávníku - je potřeba?
Vertikutace trávníku - pojem, který mnoho lidí ani nezná, nebo pouze slyšeli, že by se to prý mělo dělat. Krásný trávník je ale běh na dlouhou trať, vyžaduje péči a vertikutace je většinou nezbytnou součástí tohoto procesu. Pojďme si vysvětlit pojmy a rozdíly mezi vertikutací, kultivací a aerifikací a říct si, k čemu tedy vertikutace vede, jak ji provádět a kdy je pro ni vhodné období. Pokud pojem znáte a vertikutaci provádíte, nezapomínáte po ní na hnojení? Při hnojení většina z nás využívá vozíček, ten nám udělá na zahradě nechtěné řádky a navíc může trávník i úplně spálit. Jaké jsou jiné a lepší možnosti? A pokud vertikutujete a navíc máte automatickou závlahu, jak řešíte, abyste si ji neponičili? I na to máme tip!
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Jak by měla vypadat správná jarní a podzimní údržba zahrady?
Zahrada není jen potěšení, ale také práce. Pokud chceme, aby nám naše zelené království prospívalo, je potřeba se o něj pravidelně starat. Krom jarní a podzimní údržby je také důležité jednou za čas udělat větší generálku a vrhnout se na zahradu razantněji.
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Založte si nový trávník. Je lepší klasický výsev, nebo travní koberec?
Budujete novou zahradu a nevíte, jak docílit krásného trávníku? V zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Každý způsob má své pro a proti. Záleží ale také na tom, kolik péče chcete novému trávníku věnovat.